17.6 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 28, 2023
Net Sanat

Organizatör

Net Sanat
Congresium Ankara

Yer

Congresium Ankara
Söğütözü Caddesi No:1/A, 06510 Çankaya, Ankara
Kategori

Sonraki Etkinlik

Hava Durumu

Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
20 °C
Rüzgâr: 7 KM/S
Nem: 60 %
Hissedilen Sıcaklık: 20 °C
QR Kod

Tarih

May 23 2023
Süresi doldu!

Zaman

20:30

Ücret

250.00₺

Etiketler

Tiyatro

Richard

Richard, 23 Mayıs akşamı Congresium Sahnesinde..
W. Shakespeare III. Richard Berna Moran çevirisinden…

Yıl 2012. Kral III. Richard’ın kemikleri Leicester’da bir otoparkta bulunur. Kemiklerin adli tıp uzmanlarınca araştırılıp, kanıtlanması uzun bir zaman alacaktır. Londra’da çoğunlukla sıra dışı sanat oyunları üreten küçük bir tiyatro ise aynı dönemde istek üzerine III. Richard oynayacaktır. Bu arada tiyatroya sığınan ve polis tarafından aranan kimliksiz kriminal bir adam vardır.

Tiyatroya sığınan “Richard” önce oyundaki Richard rolünü, daha sonra da oyunun sahneye konuluşunu üstlenir. “Bozuk yapısı” gereği var olan düzene devletin ya da tiyatronun yapısına karşıdır. Bir yandan hoşgörülü ve demokrat sanatçıların desteğini alırken, diğer yandan tiyatrodaki yapıyı bozmakta, sanatın kurumsal etik ya da hiyerarşik her şeyine karşı gelerek, ortaya alışılagelmemiş bir Richard prodüksiyonu çıkarmaktadır. Drag Queen showlarından, moda defilelerinden ilham almakta, oyuncu olmayan insanları oyuna yerleştirmekte tiyatronun çatısından, insanların özel hayatlarına kadar maddi manevi her şeyi yıkmaktadır. Tiyatro bir facia ile sarsılır. Bu sırada Krallık, III. Richard’ın cenaze törenine hazırlanmaktadır.

Okan Bayülgen, bu yeni yüzyılın ilk çeyreğinden bakıyor Shakespeare’in Richard’ına. Modern filozofların yaklaşımlarıyla ele alarak Richard’ın gerçekliğini, Shakespeare’in Richard’ı hikâyeleştirmesini tartışmaya açıyor. Yabancı olmayı, yalnızlaşmayı, vahşileşmeyi tartışırken hayali bir tiyatro kumpanyası Shakespeare’in III. Richard’ını tekrar oynuyor.

Eklenen etkinliklerden NouvArt sorumlu değildir. Etkinlikler kullanıcılar tarafından oluşturulur.

YANITLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz