Gülşah Erol’un ilk solo çalışması: “Scar”

0

Türkiye’de ve Avrupa sahnesinde uzun yıllardır avangart ve özgür doğaçlama çalışmalarıyla tanınan, deneysel müziğin yetenekli ismi Gülşah Erol, Uluslararası Müzik Piyasasına ilk solo çalışması “Scar” albümü ile çıktı.

Doğaçlama olarak kaydettiği bu albüm, underground ve deneysel yaklaşımla, ambient, rock, new-age, saykodelik, elektronik etkilerin hepsinden izler taşımaktadır. Yaptığı müzik ile duyguları ses dokularının içine yetkinlikle eklemiş ve bunu yaparken piyano, davul, yaylılar, gitar gibi akustik enstrümanları modüler synth ve diğer elektronik aletlerle bir arada kullanarak çok zengin bir sound yaratmıştır. Piyano ve çello ile kaydettiği sesleri dijital ortamda işleyip adeta bir heykel yaratır gibi, gerçek ile hayali, analog ile dijital arasındaki sınırları belirsizleştiren, çello düzenlemeleriyle heyecan veren aynı zamanda dinleyiciyi umutsuz dünyadaki duygusal çalkantıların içine çekebilme yetisine sahip bir albümdür. Müzik ne kadar karanlık olursa olsun o karanlığın içinde farklı tonlarında barındığını hissettirir ve insan ruhundaki duygusal fırtınaları anlatma yetisi çok yüksektir.  O kadar ki yarattığı karanlık göz alıcıdır.

Hipnotik ritmik elementlerin atmosferik seslerle birlikteliğinin göze çarptığı albümde, alt katmanda tonal bir süreklilik olsa da üst katmanlarda farklı çello soundlarıyla sentetik sesler değişim göstermektedir. Endüstriyel sound içerisinde oluşturulan melodilerle, ödün vermediği sıra dışı estetik yaklaşımı, derin ve çok duygusal, etkileyici bir atmosfer ile müzikte yeni keşifler yapmak isteyenlere albümü daha dikkat çekici kılıyor. Görülmemiş bir dünyaya açılan kapıyı usulca aralıyor bu albüm.

Gülşah Erol’u Takip Edin;

ARRAGEMENTS / COMPOSITIONS / ELECTRONIC SOUNDS / PIANO / CELLO : Gülşah Erol / @gulsaherol

PRODUCTION: CK Music Production / @ckmusicproduction

PRODUCER: Çoşkun Karademir / @coskunkarademirofficial

RECORDING: Erkan Adlin / @erkanadlin

MIX AND MASTERING: Alican Özbuğutu / @alicanozbugutu

PHOTO: Aydan Çınar / @aydancinar & Sanem Arslantürk / @sanemarslanturk

GRAPHIC DESING: Zeynep Avcı

Önceki İçerikGülşah Erol’un ilk solo çalışması: “Scar”
Sonraki İçerikSnoop Dogg, hayatındaki ilk oyunu “Trump”a karşı kullanacak
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments