Hakan Kurşun’dan yıllar sonra bir başyapıt: “Kuark”

"Hakan Kurşun, en etkili ve en deneysel bir o kadar da çeşitli müzikal normların yer aldığı üçüncü albümü “Kuark” ile döndü."

0

Hakan Kurşun ile ilk kez 1996 yılında Türkiye’de Rock‘un önemli çıkış yakaladığı yıllarda çok popüler olan bir tv kanalında dönen klibi “Boğazın Üstünde” ile tanıdım. O ana kadar dinlediğim en ilginç ve en farklı isimdi ve büyük bir heyecanla kasetçiden kasetini edindim. “Kaos” adını verdiği albüm gerçekten çok farklı ve eşsiz bir albümdü ve uzunca bir süre bu albümü dinlemekle meşgul oldum. Hakan Kurşun ardından ikinci albümü “Kütle” ile bizlere seslendi ve bu albümde yer alan bir şarkı vardı bu şarkıda “Boşu Boşuna Ağlama” diyordu. İşte bu dizelere hayran kalmıştım ve albüm yine beni benden almıştı. İki klas albümün ardından uzun bir süre prodüktörlük yapan sanatçı Hayko Cepkin, Aydilge, Nem ve Dorian gibi grupların albümlerinde oldukça başarılı bir prodüktör olarak yer aldı. Sadece bu kadar mı? Elbette hayır Nazan Öncel’in “Kış Baba” isimli şarkısında da aranjörlük yapmıştı usta sanatçı, fakat ben ondan albüm bekleyen fanlardandım, 2000’lerin ortasında eski gruplar birbir dönerken Hakan Kurşun yeni bir albümle dönmemişti ama ben bir hayalimi yıllar sonra iki kez art arda gerçekleştirmiştim. Hakan Kurşun, Barışarock Festivalinde 2007 ve 2008 yıllarında headliner olarak sahne almıştı ve bende bu iki konserde en önden izlemiş hatta bununla da yetinmeyip, hayranı olduğum usta sanatçıyla tanışıp sohbet etmiştim. İşte bu sohbet sırasında “Abim yeni bir albüm gelecek mi?” diye sormuştum. O da beklediğim cevabı vermişti “Yapacağım bir şeyler” bu konuşmanın üzerinden çokça zaman geçti ama yıllar sonra usta sanatçı, üçüncü başyapıtı Kuark ile geri döndü. Şimdi yıllarca hasretini çekerek beklediğim bu albümden biraz bahsedelim…

Yıllar sonra gelen bir dost “KUARK”

Hakan Kurşun, en etkili ve en deneysel bir o kadar da çeşitli müzikal normların yer aldığı üçüncü albümü “Kuark” ile döndü. Kuark ne anlama geliyor diye usta sanatçıya sorduğumda kendisi bize şu açıklamayı yapmıştı.”Atomaltı parçacıkların dünyası ilgimi çekiyor. Kuarklar şu an bilinen en küçük temel parçacıklardır. Varoluş ile ilgili bir arayışın sonucunda bu adı seçtim.” isminden de anlaşılacağı üzere oldukça özel bir temaya sahip bir albümle karşı karşıyayız… Elektro akustik, rock ve pop arasında saykodelik izler bırakan sounduyla herkesi derinden etkileyecek olan albüm Sosyopolitik temaları, içsel ve toplumsal konuları, aşk ve çeşitli birçok temayıda içermesiyle zenginlik kazanmış durumda, Albümün en değerli şarkılarından ‘Atmosfer Kız Taşı’nı Hakan Kurşun, bir ağıt ve ninni olarak nitelendiriyor. Albümün öne çıkan klas şarklarından ‘Gamsız’da yaşama saygı göstermeyenler için yazmış usta sanatçı, Türkiye’nin ve Polonya’nın önde gelen sanatçıları ile birlikte çalıştığı ‘Kuark’ isimli albümünde Hakan Kurşun; Herkes Kendi Yolunda, Kelebekler Vadisi, Kaza Kurşunu ve Mardin gibi birbirinden özel esere yer vermiş. Bu arada usta sanatçıya eşsiz başyapıtında bazı kayıtlarda öğrencileri, Korhan Koray (Gitar), Mert Özkaya (Gitar) ve Nedim Ulusoy (Nefesliler) eşlik etmiştir.

Türk Rock müziği içinde en kendine özgü en samimi ve en etkileyici eserlerin sahibi Hakan Kurşun, 12 şarkıdan oluşan Kuark isimli albümüyle sizleri beklemekte, ve sizde bu farklı ama içinde bulunduğunuz dünyadan bir parçacığa ulaşmak, standart işlerden sıkıldım farklı bir albüm dinlemek ve yeni arayışlar içindeyim diyorsanız bu albümü mutlaka edinin. Kuark dünya statüsündeki soundu ve eşsiz lirikleriyle sizleri bekliyor.

KUARK, Sizi harika bir dünyaya sürükleyecek…

Önceki İçerikSadece kalbinden geçen müziği üreten 3 farklı jenerasyon: “Heavy Sky”
Sonraki İçerikBeklenen Hologram İmparatorluğu’nda Rüyalarda Buruşmuşuz
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments