Haruki Murakami ve Seiji Ozawa’yla “Sadece Müzik”

Dünyanın yaşayan en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilen Haruki Murakami’nin okurları, onun her romanının, her kitabının kendine has bir “çalma listesi”ne sahip olduğunu bilirler. Müzik bir keyif aracı olmanın ötesinde hayatı, varoluşu anlamlandırma aracı gibidir Murakami için.

Bu kitapta Murakami, çağımızın en büyük orkestra şeflerinden Seiji Ozawa ile “sadece müzik” konuşmak için buluşuyor. Brahms’tan Beethoven’a, Leonard Bernstein’dan Gleen Gould’a, Mahler’e, Bartók’a… Cazdan blues’a, operalara… Müzik üzerine konuşuyor, bir yandan da konuştukları hemen tüm yapıtları eş zamanlı olarak dinliyorlar.

1960’lı yıllardan başlayarak uluslararası alanda kazandığı başarılarla adından söz ettiren, başta Viyana ve Berlin Filarmoni Orkestraları olmak üzere dünyanın tüm önemli topluluklarını yöneten, Boston Senfoni Orkestrası ve Viyana Devlet Operası’nın müzik yöneticiliğini yapan Ozawa ile Murakami’nin konuşmaları müziğin çok da bilmediğimiz yönlerini keşfetmemize olanak sağlıyor. Bir orkestra şefinin müziğe yaklaşımını, yıllar içinde bazı yapıtlara nasıl farklı bir gözle bakabildiğini, genç müzisyenlerle çalışmanın Ozawa gibi bir ustaya bile neler kazandırdığını bu sürükleyici sohbete kulak verdikçe öğreniyor, onların aracılığıyla bu kitapta müziğin adeta “kalbine” iniyoruz.

İki yılı aşkın bir sürede yapılan söyleşilerden oluşan bu kitap sadece Murakami okurlarını değil müziğin gerçek doğasını anlamak isteyenleri de çok ama çok mutlu edecek.

Kitapta yer alan müzikleri dinlemek için arka kapakta yer alan kare kodu okutabilir veya www.harukimurakami.com  adresini ziyaret edebilirsiniz.

Çevirmen: Ali Volkan Erdemir
Yayın Tarihi: 25.06.2021
ISBN: 9786050984538
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 256
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 13.5 x 19.5 cm

Etiketler

0 yorum “Haruki Murakami ve Seiji Ozawa’yla “Sadece Müzik””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest