Olcay Bayır’dan yeni EP: “İçerde”

İngiltere'de çalışmalarına devam eden Olcay Bayır, yeni EP'si "İçerde"yi sevenleriyle paylaştı.

0

Uzun bir süredir İngiltere’de yaşayan söz yazarı, besteci, düzenlemeci ve yorumcu Olcay Bayır’ın dört şarkıdan oluşan yeni EP albümü İçerde’ dijital platformlarda yerini aldı.

Tüm dünyayı derinden etkileyen pandemi döneminin ürünü olan Bayır’ın bu üçüncü albümü, farklı coğrafyalarda farklı müzisyenlerin biraraya gelmeden yaptıkları kayıtların sonradan birleştirilmiş olması özelliğiyle öne çıkıyor.

Sözleri ünlü halk ozanımız Karacaoğlan’a, müziği Olcay Bayır’a, düzenlemesi Deniz Mahir Kartal’a ait olan Ela adlı çıkış şarkısının yanı sıra, albümde Asude (söz: Engin Sagun; müzik: Erdoğan Bayır; düzenleme: Ignacio Lusardi Monteverde/ Olcay Bayır), Kayıp Çocuk (söz ve müzik: Olcay Bayır; düzenleme: Alistair Mac Sween) ve son olarak da Yalnızlık (söz: Olcay Bayır/ Mehmet Bal; müzik: Olcay Bayır; düzenleme: Olcay Bayır/Christian Prior) adlı parçalar yer alıyor.

Albümünde kendisine eşlik eden müzisyenler ise her biri enstrümanında ustalaşmış isimlerden oluşuyor: Serdar Barçın (flüt), Christian Prior (piyano), Alistair Mac Sween (piyano), Kostas Kopanaris (perküsyon), Tom McCredie (bas), Erdi Arslan (duduk), Deniz Mahir Kartal (kaval, davul, gitar), Ignacio Lusardi Monteverde (gitar), Hüseyin Murat Sığırcı (bağlama) ve Memed Mert Baycan (perküsyon).

Olcay Bayır’ın müziği, geçmişinden izler taşıyan Anadolu’nun çok kültürlü mirasıyla, artık yuvası olarak benimsediği Londra’nın canlı ve eklektik tınılarının doğal bir bileşimi.

Her albümü farklı bir deneyiminin yansıması olan Bayır, bu albümünde de pandeminin beraberinde getirdiği hızlı değişimlerin bir sonucu olarak kişisel bir yolculuğa çıkıyor; bu süreçte yaşadığı düş kırıklıklarını, gelecekle ve mesleğiyle ilgili kaygılarını müziğine yansıtıyor.

Belirsizliğin egemen olduğu, ancak dayanışma ve işbirliğinin de aynı oranda ağırlık kazandığı pandemi sürecinde göçmen müzisyenler arasında en çok destek alan sanatçılardan biri olan Olcay Bayır’ın İçerde albümü de müzik üretiminin sürdürülmesi yönünde çaba harcayan Help Musician UK desteğiyle gerçekleştirildi.

INSIDE / İÇERDE

Önceki İçerikSelva Erdener’den yeni tekli: “Erik Dalı”
Sonraki İçerikHaruki Murakami ve Seiji Ozawa’yla “Sadece Müzik”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments