Indie-pop ikilisi babelfis’ten “Keçi”

babelfis, yeni teklisi "Keçi"yi geçtiğimiz aylarda müzikseverlerle buluşturdu.

0
Fotoğraf: Arda Funda

Berlin’de yerleşik indie-pop ikilisi babelfis, yeni teklisi “Keçi“yi geçtiğimiz Mart ayında klibiyle birlikte yayımladı.

Sözü ve müziği Sevda Hamzaçebi‘ye ait, düzenlemesi Cem Dinler tarafından yapılan, miks-masteringi Falk Andreas‘a emanet şarkının trompet melodilerini Gevende’den Serkan Emre Çiftçi kaydetti.

Adıyla trajedi kelimesinin antik Yunancadaki (tragōidia) etimolojik kökenine (tragos -keçi ve ōidē -şarkı) atıfta bulunan “Keçi”, sözlerinde bir dram türü olarak tragedyanın tarihsel toplumsal işlevi, insanın modern dünyada acıya kayıtsız kalışı ve hakikat arayışından vazgeçmesi temalarını ele alıyor. 

Alman oyuncular Carolin Wiedenbröker ve Godje Hansen‘in yer aldığı, antik Yunan’da tragedyaların sergilendiği Dionysia festivalinin güncel bir kesiti gibi görünen atmosferde, iki karakter arasında geçen trajik diyaloğu hikayeleştiren videonun yönetmenliğini Yurdakul Peksen, görüntü yönetmenliğini ise Arda Funda üstlendi.

Cem Dinler ve Sevda Hamzaçebi’nin temellerini İstanbul’da attığı babelfis, Haziran 2022’de Musicboard Berlin ve Deutsche Oper Berlin (Alman Operası) ortaklığında yalnızca iki müzisyene verilen prestijli Hinterhalt fonuna hak kazandı. Bu fonun çıktısı olarak, görsel sanatçı Mert Akbal ile hazırladıkları “Meryem’s Ballad: Bir Misarif İşçinin Yolculuğu” adlı performansın ilk gösterimini de yine Deutsche Oper sahnesinde Kasım 2023’te gerçekleştirdi.

KEÇİ

Önceki İçerik21. Filmmor Kadın Filmleri Festivali başlıyor
Sonraki İçerikSanherib’in askeri kampları keşfedildi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments