Intel, Almanya’da yarı iletken çip fabrikası açıyor

Çip devi Intel, Magdeburg'da açacağı çip fabrikası için Alman hükümetinden yaklaşık 11 milyar dolar sübvansiyon aldı.

0
Illustration: Dado Ruvic (Getty Images)

Intel nihayet Avrupa’daki çip fabrikasını genişletmesinin önündeki bir engeli kaldırdı. Çip devi, Magdeburg‘da açacağı fabrika için Alman hükümetinden 11 milyar dolarlık finansman desteği aldı.

Intel ve Almanya hükümeti, Magdeburg’daki devasa bir çip fabrikasının faturasının nasıl paylaşılacağı konusunda bir anlaşma yaparak aylarca süren bir finansman anlaşmazlığı noktaladı. Alman hükümeti yatırımın üçte birini karşılamayı kabul etti.

Intel’in Magdeburg’da açacağı fabrika konusunda Alman hükümeti ile maddi olarak uyuşmazlıkların giderildiği belirtildi. Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’un Almanya tarihindeki en büyük yabancı yatırım olarak övdüğü bu anlaşmada, Alman hükümeti Intel’in fabrikasını geliştirmek için yapacağı yatırımın üçte birini karşılama sözü verdi.

30 milyar euroluk yatırım

Hükümetin, Intel ile Magdeburg’da yeni bir yarı iletken çip fabrikası için 30 milyar eurodan fazla bir anlaşma sağladığı belirtildi. Ayrıca hükümetin mega proje için desteğini 6,8 milyar eurodan 10 milyar euroya çıkarmayı kabul ettiği aktarıldı.

Scholz, “Bugünkü anlaşma, yüksek teknolojili bir üretim yeri olarak Almanya için önemli bir adımdır. Bu yatırımla, teknolojik olarak dünyanın en iyilerini yakalıyor ve mikroçip üretimi için kendi kapasitelerimizi genişletiyoruz. Bu Magdeburg, Almanya ve tüm Avrupa için iyi bir haber.” dedi.

Anlaşmanın ardından Intel CEO’su Pat Gelsinger, Almanya ve AB’de sürdürülebilir, önde gelen bir yarı iletken çip endüstrisi vizyonunu gerçekleştirdikleri için hükümete ve Magdeburg’un bulunduğu Saksonya-Anhalt eyaletine minnettar olduğunu söyledi.

4-5 yıl içerisinde üretime başlayacak

Magdeburg’da yapılacak tesisin Avrupa Komisyonu tarafından onaylanmasının ardından dört ila beş yıl içinde üretime geçmesi bekleniyor.

Yarı iletken çipleri, dijital ürünlerin yapı taşlarıdır. 2022 ile 2030 yılları arasında bunlara olan talebin iki katına çıkması bekleniyor. Sektörün aynı zaman dilimi içinde 1 trilyon dolarlık küresel piyasa değerine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Şansölye yardımcısı Robert Habeck, “Intel’in yatırımının Almanya’daki yarı iletken çip üretimini yeni bir düzeye çıkaracak. Büyüyen Avrupa egemenliğine önemli bir katkısı olacaktır.” açıklamasını yaptı.

Önceki İçerikGal Gadot ve Jamie Dornan’lı “Heart of Stone”
Sonraki İçerikYaz Karması Sergisi Evrim Sanat Galerisi’nde açıldı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments