Iskandar Widjaja’dan yeni single: “Ode to Joy”

0

Iskandar Widjaja’ın uzun süredir hazırlıklarını sürdürdüğü yeni yıl single’ı “Ode to Joy” 7 Aralık’ta, müzikseverlerle buluştu.

Geçmişe bakıldığında hiçbir zaman sanat ve sanatçılar 2020’deki gibi zorluk, gerileme ve kayıplar yaşamamıştı. Iskandar’ın bu kadar olumsuzluğa ve karamsarlığa yanıtı umutla ışıldayan ve hep bir ağızdan haykırılan bir topluluk projesiyle oldu:

“HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ!!!”

2020 her ne kadar zorluk ve karamsarlıkla gölgelenmiş olsa da, bu Iskandar’ı yıldıramadı. Tam tersi karamsarlığa müzik cephesinde açtığı savaşında hiç durmayarak kariyerindeki en üretken müzikal yıla imzasını attı. Her ne kadar bu savaş sahnelerden ve salonları dolduran hayranlarının sıcak sevgisinden uzak olsa da çevrim içi mecralarda müziğin iyileştirici gücüyle umut olmak ve “HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ!!!” mottosunu yaymak adına çıktığı yolda milyonların sevgisi ve desteği ile kucaklandı.

Iskandar, pandeminin sebep olduğu her türlü zorluğun pençesinde iken, her biri başlı başına büyük prodüksiyonlar olan Spirited Away, Hip Hop Symphony ve Papa single’ları için harcanan emeğin, zamanın ve özverinin karşılığını dünya çanpında yakaladığı başarıyla aldı.

Şimdi sırada 7 Aralık’da Iskandar Widjaja’nın benzersiz düzenlemesi ve yorumuyla yayınlamış olduğu “Ode to Joy” ile tüm dünyayı kasıp kavurmayı  hedef alıyor.

“Ode to Joy” un, özellikle yasaklar altındaki “sosyal mesafeli” zamanlarımızda, insanın önlenemez yaşam arzusuna doping etkisi yaratacağı kesin görünüyor. Iskandar’ın “Ode to Joy” u, bir illüzyon gibi; insanlığın üzeri kaplayan griliği yok eden bir umut güneşi, kardeşlik ve neşe ile dolu; ama bir anlamda da ilahî olarak da “asla pes etmeme” çağrısı aslında.

Aynı zamanda Iskandar bu çalışmasını, Beethoven’ın ilahî müziğinin 250. yıl dönümünün kutlandığı bu yılda büyük ustaya bir saygı duruşu olarak ona ithaf ediyor.

Iskandar bu single’ını tüm dünyada 7’den 70’e herkes tarafından bilinen 9. Senfoni’nin koral bölümünde yer alan “Ode to Joy” teması üzerine; zaman zaman klasik olarak sakin, bazen gelişigüzel bir zafer edasıyla yükselen bir ezgi ya da birden Hip-Hop ritminin duyulduğu; yaptığı doğaçlama denemelerinden esinlenerek kaydetti.

Iskandar’ın 7 Aralık’da hayranları ile buluşan “Ode to Joy” u, farklılaştırdığı yorumu ve ortaya koyduğu müzikal gölgelemelerin çeşitliliği arasında, şaşırtıcı olsa da ana tema ezgisinin tam olarak sadece bir kez duyuluyor olması ise çok ilginç bir detay.

Yeni yıl için hazırladığı bu single’a özel “yeni yıl ruhu ve mutluluğa çağrı” temasının modernize versiyonu için hazırladığı video klibi ise izleyenleri bağımlılık yaratan bir rüya gibi büyülüyor.

Iskandar klibinde Berlin metrosunda düzgün giyimli bir sokak çalgıcısı olarak karşımıza çıkıyor ve çalmaya başladığında metro bekleyen sıkılmış yolcular yavaş yavaş müziğinin girdabına kapılıyor. Sonrasında barok müziğin baştan çıkarıcı ritmi grafitiler kaplı metro tünelleri duvarlarında yankılanıyor ve birkaç dakika önce sadece ayakları ritim tutan genç-yaşlı, büyük-küçük 30 dansçı bu bulaşıcı bir yaşama sevinciyle barındıran “Ode to Joy” eşliğinde enerji yüklü bir koreografide dans ediyorlar. Bu muazzam video klip için 3 koreografın hazırladığı koreografi doğrultusunda yaklaşık 50 kişilik bir ekiple, 10’larca farklı mekânda yapılan çekimler tamamlandı.

Ve tabii ki çekimler sıkı pandemi önlemleri altında gerçekleştirildi. Ekipte yer alan herkese çekimler öncesi Covid 19 testi yapılıp, çekimler süresince sağlık denetimleri ve gözetimleri altında bu videonun tamamlandığını belirtmekte de fayda var.

Sizleri de mutluluğa davet eden ve coşkusyla sarıp sarmalayacak Iskandar Widjaja’nın yeni hit single’ı eşliğinde “HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ!!!” demeye var mısınız?

“Ode to Joy” 7 Aralık’ta Iskandar Widjaja’nın Youtube kanalında ve tüm dijital müzik platformlarında yayına sunuldu.

Önceki İçerikFırat Tanış’ın yeni EP’si Geriye Kalan; 3’leme’nin ilk şarkısı “Solgun Bir Gül Dokununca”
Sonraki İçerikPerdenin Ardındakiler’den yüzleşme ve pişmanlık üzerine: Bu Şehir Bugün Sensiz
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments