James Bond’a ilk kez ABD’li yönetmen: “Cary Joji Fukunaga”

0

Sinemanın efsane figürlerinden James Bond’un 25. filmi için Danny Boyle’un ayrıldığı rejisör koltuğu Cary Joji Fukunaga’ya emanet edildi. Majestelerinin casusunu yönetecek ilk ABD’li olacak Fukunaga, özellikle True Detective dizisi ve Beasts Of No Nation filminin yönetmeni olarak tanınıyor.

James Bond 007 serisinin 25. filminin kamera arkasına geçmek, Oscar ödüllü ünlü İngiliz yönetmen Danny Boyle’un ‘yaratıcılıkla ilgili görüş ayrılıkları’ gerekçesiyle ayrılmasının ardından, ABD’li yönetmen Cary Joji Fukunaga’ya nasip oldu.

Yapımcılar Michael G. Wilson ile Barbara Broccoli, yönetmenlik için Fukunaga’nın tercih edilmesini ‘çok yönlülüğü ve yenilikçiliğiyle’ gerekçelendirdi.

SEVGİLİLER GÜNÜ HEDİYESİ

Twitter’dan yapılan açıklamada, çekimlerine 4 Mart 2019’da Pinewood Stüdyoları’nda başlanacak filmin, 14 Şubat 2020’de dünya çapında gösterime gireceği ‘müjdesi’ de verildi. Yani 2020 yılının Sevgililer Günü hediyesi 25. James Bond olacak.

GENÇ YAŞTA ÖDÜL KOLEKSİYONU

James Bond’un ilk ABD’li yönetmeni olacak 41 yaşındaki ​Cary Joji Fukunaga, ilk uzun metrajlı filmi Sin Nombre ile 2009 Sundance Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü kazandı.

2010’da bir başka İngiliz klasiği olan Jane Eyre’in yeniden çekimine imza atarken, Mia Wasikowska ile Michael Fassbender’in başrollerini paylaştığı film en iyi kostüm tasarımı dalında Oscar’a aday gösterildi.

2014’te gösterime giren True Detective dizisinin ilk sezonunun tamamını yönetmesiyle tüm dünyada tanındı. Matthew McConaughey ile Woody Harrelson’ın başrollerini paylaştığı ilk sezonun başarısı, Fukunaga’ya Emmy ve Bafta’nın en iyi yönetmen ödüllerini kazandırdı.

YENİ DİZİSİ YAYIMLANIYOR

2015’te gösterime giren ve Idris Elba’nın başrol performansıyla dikkat çeken Beasts Of No Nation filminin yazar, yönetmen, yapımcısı ve görüntü yönetmeni sıfatıyla daha da fazla övgü kazandı.

Fukunaga’nın yönettiği, Emma Stone ile Jonah Hill’in başrolleri paylaştığı mini TV dizisi Maniac da 21 Eylül’de Netflix tarafından yayımlanmaya başlandı.

SOSYAL MEDYADA KALPLERİ ERİTTİ

Bazı sosyal medya kullancıları, Bond vesilesiyle ilk kez cismen gördükleri ABD’li yönetmeni o kadar yakışıklı buldu ki, kameranın karşısına geçip İngiliz casusu bizzat canlandırması yönünde görüş bildirdi.

GENELDE İNGİLİZ YÖNETMENLER TERCİH EDİLDİ

Bond’un önceki yönetmenleri genelde Sam Mendes, Lewis Gilbert ve John Glen gibi İngilizlerdi, araya Alman ve Yeni Zelandalılar da karışmıştı.

BOYLE ‘RUS ANLAŞMAZLIĞINDAN’ TERK

Trainspotting ve Slumdog Millionaire filmleriyle tüm dünyada hayran kitlesine sahip Boyle’un 1 ay önce rejisör koltuğundan kalkmasına ise filmin ‘Rus kötü karakteri’ konusunda yapımcılarla yaşadığı anlaşmazlık neden oldu.

‘Siyasi gerçekliğe uygun olarak’ 007’nin kötü adamının 20 küsur yıl sonra yeniden ‘Rus bir kişilik’ olmasına karar verilmişti.

CRAIG’İN VEDA FİLMİ OLACAK

Rus kötü adam olarak Boyle Polonyalı aktör Tomasz Kot’u tercih ederken Bond’u canlandıran Daniel Craig’in bu ve diğer casting tercihlerine muhalefet ettiği konuşuluyor.

”Tekrar Bond olmaktansa, bileklerimi keserim” sözünden dönen Craig’in bu filmle 5. ve son kez majestelerinin hizmetinde gözükeceği sanılıyor.

Sputniknews
Önceki İçerikBaşak Yavuz’la Take Five: “Eren Noyan / The Badau”
Sonraki İçerikMaddenin saniyede 100 bin kilometre hızda kara deliğin içine düştüğü gözlendi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments