Kadın Davulcular Yarışması HLAG Türkiye’nin üçüncüsü gerçekleştirildi

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Hit Like A Girl Türkiye'nin kazananları belli oldu.

0

Türkiye’de üçüncüsü düzenlenen olan Hit Like A Girl Türkiye / Kadın Davulcular Yarışması sona erdi. Kazanan yetenekli davulcular, geçtiğimiz hafta yarışmanın resmi sitesinde duyuruldu.

Hit Like A Girl (HLAG) Türkiye Kadın Davulcular Yarışması, HLAG Türkiye Temsilcisi Leyan Senay organizatörlüğü ile her yaştan profesyonel & amatör kadın davulcuların uluslararası platformlarda gelişimlerine katkıda bulunarak, daha çok kadını müzik ve bateri çalmaya teşvik etmek amacıyla bu yıl üçüncü kez Türkiye’de online olarak düzenlendi.

Yarışmanın teması, katılımcıların belirledikleri; kendilerini, yeteneklerini en iyi ifade eden bir davul performans videosu hazırlamalarıdır. Seviye, yaş, tarz ve zaman olarak hiçbir sınırlama bulunmamaktadır.

Yarışmanın amacı, Türkiye’deki başarılı davulcular ile amatör yada profesyonel olarak davul ile ilgilenen kadınları buluşturmak, kendini geliştirmek isteyen kadın davulculara uluslararası platformda kariyer şansı sunmak, enstrüman ile ilgili eğitim gören ya da görmek isteyen kadınların müzikal yönlerinin gelişmesini sağlamak, daha çok kadını eril bir enstrüman olarak görünen davula ve müziğe teşvik etmek, enstrüman seçiminde cinsiyetin değil yatkınlığın önemini ifade etmek ve geleceğin kadın davulcularının müzik sektörüne en iyi şekilde kazandırılmasına öncülük etmektir.

Bu yarışma, iyi düzeyde bir enstrüman çalmanın gerekliliği olan “eğitim” kavramını vurgulamak ve aynı zamanda Türkiye’deki amatör ya da profesyonel kadın davulcuları bir araya getirerek ortak bir dayanışma alanı oluşturmak ve daha fazla kadına ilham vermeyi amaçlamaktadır. Bu yüzden aynı zamanda bir dayanışma topluluğu niteliğindedir. Çeşitli Zoom görüşmeleri ve etkinlikler ile yarışma haricinde de müzikal etkinlikler ve projeler 3 yıldır sürmeye devam etmektedir. Bu şekilde kadının toplumdaki yeri ve görevleri için belirlenen klişeleri yıkıp tüm kalıplardan uzak bir şekilde özgürleştirilmek amaçlanmaktadır. Ve belki yıllar sonra ”kadın davulcular” yerine sadece ”davulcu” denebilecektir.

Hit Like A Girl (HLAG) 12 yıldır düzenlenen, Hindistan, Çin, Japonya ve Meksika gibi ülkelerde de bölgesel olarak gerçekleştirilen kadın ve kendini kadın hisseden davulcuların katılımına açık bir online yarışmadır. HLAG Türkiye Yarışması 18 yaş altı ve 18 yaş üstü olmak üzere iki ayrı kategoride değerlendirilecektir. Dayanışma topluluğu ve yarışma ile ilgili tüm duyurular @hitlikeagirltr Instagram hesabından yapılmaktadır.

Bölgesel yarışmalar arasında ilk kez 2021 yılında düzenlenen HLAG Türkiye’ye ilginin ve katılımın bu denli yüksek olması ana yarışma sorumluları ve organizatörleri tarafından da dikkatleri çekmeyi başarmıştır ve tüm dünyaya Türk kadının gücünü ve yeteneğini duyurmuştur.

Önceki İçerikGüliz Ayla’nın yeni heyecanı “An’da”
Sonraki İçerikSokağın Ruhu Decollage Art Space’te
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments