Kayıp Kitaplar Kütüphanesi’nden yeni kitap: Perviz

Türk edebiyatının ilk fantastik novellası "Perviz" okuyucuyla buluştu.

0

Türkiye’nin ilk bilim kurgu eserinden, ilk Türkçe Gotik roman gibi ilkleri bizlerle Latin Alfabesinde buluşturan Kayıp Kitaplar Kütüphanesi serisi Türk edebiyatının ilk fantastik novellası, Perviz ile devam ediyor.

1916 senesinde siyasi yönüyle tanıdığımız Celal Nuri İleri tarafından kaleme alınan içinde metaforlarla süslediği bu edebiyat eserinde aslında dönemin iktidarına ve siyasetine dair birçok ipucu gizli…Günümüzde ulaşılması zor kütüphanelerde yer alan, neredeyse bir tarihi belge niteliğinde Osmanlıca kaleme alınmış Perviz, Merve Köken’in araştırmaları ve çabalarıyla Türkçeye çevrilen Perviz Karakarga etiketiyle şimdi tüm kitapçılarda.

Arka Kapak

Kayıp Kitaplar Kütüphanesi’nde bu kez Türk edebiyatında fantastiğin izlerini sürüldü.

Celal Nuri İleri’nin 1916’da kaleme aldığı Perviz, modernleşme sürecindeki edebiyatımızda o zamana kadar kullanılmamış olan temaların ilk kez kullanılmasıyla dikkat çekiyor.

İktidar mefhumunu fantastik eksenle ele alan Perviz’de edebiyatımızın önemli bir boşluğu doluyor. Osmanlı Devleti’nin son evresinde yazılmış olan bu eser, modern Türk edebiyatının kronolojisini yeniden yapılandıracak cinste bir niteliğe sahip.

YazarCelal Nuri İleri
ÇevirmenMerve Köken
YayıneviKarakarga Yayınları
Yayın TarihiŞubat 2024
TürüNovella
Sayfa Sayısı72
Önceki İçerikBridgerton 3. sezon: Colin ve Penelope’nin Aşkı
Sonraki İçerikBu Hafta Vizyona Giren Filmler (16 Şubat 2024)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments