Kurt Cobain’in MTV Unplugged performansında çaldığı akustik gitar açık artırmada

0

Amerikalı grunge müzik grubu Nirvana’nın solisti Kurt Cobain’in 1993’teki MTV Unplugged performansında çaldığı akustik gitar haziran ayında açık artırmayla satılacak.

Cobain’in ölümünden 5 ay önce çaldığı gitarın açık artırmadaki başlangıç fiyatının en az 1 milyon dolar (yaklaşık 7 milyon TL) olarak belirlenmesi bekleniyor.

Geçen sene Cobain’in aynı performansta giydiği hırka açık artırmada rekor fiyata satılmıştı. Zeytin yeşili hırka, New York’taki Hard Rock Cafe’de, Julien’s Müzayedecilik tarafından gerçekleştirilen rock müziğe ilişkin iki günlük hatıra eşya satışında 334 bin dolar’a (yaklaşık 2 milyon TL) satılmış ve şimdiye dek satılan en pahalı hırka unvanını kazanmıştı.

Julien’s Müzayedecilik pazartesi yaptığı açıklamada Cobain’in 1993’teki MTV Unplugged performansında çaldığı 1959 model Martin D-18E akustik gitarın satılacağını duyurdu. Gitarla beraber satışa çıkacak taşıma çantasındaki kadife kesenin Cobain’in son yıllarında bağımlısı olduğu eroini taşımak için kullandığı da belirtildi.

Nirvana’nın MTV Unplugged performansı, Kasım 1993’te New York’ta çekilmişti. Kayıt bir yıl sonra, 27 yaşındaki Cobain’in ölümünden 7 ay sonra yayımlandı. Albüm olarak da piyasaya çıkan kayıt Grammy ödülü de kazandı.

Julien’s CEO’su Darren Julien “Rock müziğin en etkili müzisyenlerinden ve ikonlarından birinin, tüm zamanların en iyi ve en unutulmaz canlı performanslarından birinde çaldığı gitar tarihteki haklı yerini geri kazandı” ifadelerini kullandı.

Müzayade evi gitarın açık artırmadaki başlangıç fiyatının en az 1 milyon dolar (yaklaşık 7 milyon TL) olarak belirlenmesinin beklendiğini de açıkladı. Gitar 15 Mayıs’ta Londra’daki Piccadilly Circus’ta bulunan Hard Rock Cafe’de de sergilenecek.

Pink Floyd grubunun üyesi David Gilmour’un kendisiyle özdeşleşmiş 1969 model Fender Stratocaster’ı “The Black Strat” geçen sene New York’taki açık artırmada 3,9 milyon dolara (yaklaşık 27,5 milyon TL) alıcı bulmuştu. Gitar bir açık artırmada satılan en pahalı gitar olarak tarihe geçmişti.

Önceki İçerikKurt Cobain’in MTV Unplugged performansında çaldığı akustik gitar açık artırmada
Sonraki İçerikSinema salonları 1 Temmuz’da kapılarını açıyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments