Kurt Cobain’in yayınlanmamış röportajı: “Beyazlar Rap Yapmamalı”

0

Nirvana grubunun vokalisti Kurt Cobain’in ‘beyazların rap müzik yapmaması gerektiğini’ söylediği bir röportajı ortaya çıktı.

Cobain’in ilk kez gün yüzüne çıkan röportajı 20 Eylül 1991’de Kanada’da üniversite öğrencisi olan müzisyen Roberto Lorusso tarafından, okul radyosu için yapılmış.

Nirvana’ya dünya çapında ün getiren Nevermind albümünün yayınlanmasından önce Toronto Opera Binası’nda yapılan röportajda, Cobain grubun mali durumunun iyi olmadığından söz ediyor, ardından da Consolidated isimli aktivist rap müzik yapan grupla ilgili soruya şu yanıtı veriyor:

“Ben rap müzik severim fakat bu grubun müziklerinin büyük kısmı o kadar kadın düşmanı ki, dinleyemiyorum. O kadar da hayranı değilim ama büyük saygı duyuyorum çünkü orijinal müzik yapıyorlar. Fakat beyazların rap yaptığını görmek, onları dans ederken seyretmek… Biz dans edemiyoruz, biz rap yapamıyoruz.”

Cobain daha sonraki bir tarihte Billboard dergisi ile söyleşisinde de rap müzik hakkında, “Rap müzik Punck Rock türünden sonra üretilen hayati derecede önemli bir tarz. Ancak ben asla rap yapmam. Zaten hali hazırda rap müzik yapanlar var ve bu işi iyi beceriyorlar. Mesela Vanilla Ice. Beyazlar siyahları yeterince sömürdü. Rap müziği Afrikalı, Amerikalılara bırakmalılar çünkü onlar bunu çok iyi yapıyor ve bu müzik onlar için hayati önem taşıyor” demişti.

1994 yılında intihar eden Cobain, hâlâ müziğe orijinal form veren önemli ve popüler isimler arasında yer alıyor. 

Nirvana, sadece ABD’de 25 milyon albüm satmış, dünya çapında ise bu rakam 50 milyonu geçmişti.

Önceki İçerikAl Pacino’dan yeni proje: “King Lear”
Sonraki İçerikKültür üzerine
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments