Lara Kamhi’den “Dijital Analoglar”

Lara Kamhi’nin “Dijital Analoglar” başlıklı video gösterimi 15-22 Nisan’da Akbank Sanat Beyoğlu’nda.

0

Eserleriyle ve uluslararası başarılarıyla adından söz ettirmeye devam eden çağdaş sanatçı ve yönetmen Lara Kamhi’nin video çalışmalarından oluşan “Dijital Analoglar” başlıklı video gösterimi, 15-22 Nisan tarihleri arasında Akbank Sanat Beyoğlu binasında sanatseverlerle buluşuyor.

Sanatçının “Split” isimli video serisinin görülebileceği gösterim, SENKRON Eş Zamanlı Video Sanatı Sergileri kapsamında gerçekleşiyor.

Algı ve gerçekliğin öznel doğasını araştırmak için sezgi ve teknolojiyi kullanan sanatçı ve yönetmen Lara Kamhi’nin eserleri Türkiye, İspanya, Japonya, Tunus, Almanya, Güney Kore, Polonya, Lübnan, Belçika, İsviçre, Rusya, Şili, İngiltere, Amerika gibi dünyanın birçok farklı ülkesinde çeşitli galeri, müze, kamusal alan ve festivallerde sergilendi.

Lara Kamhi’nin “Split” başlıklı video serisinin gösterileceği “Dijital Analoglar” gösterimi, 15-22 Nisan 2022 tarihleri arasında SENKRON Eş Zamanlı Video Sanatı Sergileri kapsamında Akbank Sanat Beyoğlu binasında ziyarete açık olacak. “Dijital Analoglar”, küratörlüğünü Zeynep Arınç’ın üstlendiği ve Akbank Sanat’ta devam eden “Dijital Sanatta Şimdi: Alternatif Gerçeklikler +NFT” sergisine paralel olarak düzenleniyor.

Sanatçının erken dönem çalışmalarının önemli bir aşaması olan ve dolayısıyla anlatısının merkezinde yer alan “Split” serisi, her gün etrafımızı saran semiyotik (göstergebilim) unsurları algıladığımız, gözlemlediğimiz ve kavradığımız yolların taklidiyle, dış dünyanın geçici ancak manipülatif doğasını araştırıyor. Bu dijital analoglar, Kamhi’nin dokunsal olan ile dokunulamayanın, figür ile soyutlamanın, analog ile dijitalin birlikteliğini tasvir etme çabasını simgeliyor. Gerçeği kavramak için soyutlamayı kullanırken, görünen dünyanın bir nevi barkodunu çıkartıyor ve onu algısal kodlarımızın özüne, hareket halindeki renklere, biçimlere ve ışıklara indirgiyor.

Önceki İçerikDmlll’den yeni tekli: “Face Off”
Sonraki İçerikAleyna Tilki’nin yeni şarkısı: “Take It Or Leave It”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments