M.K.Perker’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi: “Gece Vardiyası / Night Shift”

"Bir tür tersten giden Külkedisi gibi; bende, kağıtlar, kalemler ve mürekkepler gece yarısı değil de gün ağarırken balkabağına dönüşecekti sanki."

0

Gece Vardiyası serisi, M.K. Perker‘in 2019 yılı boyunca, hava kararınca üzerinde çalışmaya başladığı ve hava aydınlanınca çalışmayı bıraktığı, kağıt üzerine mürekkeple yapılmış 30 desenden oluşuyor.

Sanatçı sergisini; “Tam 30 yıldır The New York Times‘tan Wall Street Journal‘a, Washington Post‘tan Hürriyet‘e, Esquire‘dan The Progresive ve The New Yorker‘a kadar birçok yayına çizdim. Hepsinde hissettiğim sıkıntı, her işin bir teslim günü, hatta saati, yani bir deadline’ı olmasıydı. Ama aynı zamanda sanatçıyı müthiş bir problem çözme yetisine de ulaştırıyor bu durum. Bu seriye ‘deadline’ı olmayan işler’ niyetiyle başladım. Ama sanırım sadece gece yarıları üzerlerinde çalışarak ve bilinçli olarak gün içinde bu desenlere hiç dokunmayarak kendi kendime kurgusal bir deadline yaratmış oldum. Bir tür tersten giden Külkedisi gibi; bende, kağıtlar, kalemler ve mürekkepler gece yarısı değil de gün ağarırken balkabağına dönüşecekti sanki.” diye anlatıyor.

M.K.Perker’in Türkiye‘deki ilk kişisel sergisi Gece Vardiyası’nı aşağıdaki bağlantıdan gezebilirsiniz;

Önceki İçerikÇağrı Yıldırım’dan single: “Müptezelin Sitemi”
Sonraki İçerikM.K.Perker’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi: “Gece Vardiyası” / “Night Shift”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments