Masterclass: Resmin Ustalarına Saygı

Picus Film ve Arete Project’in birlikte yürüttüğü “Masterclass: Resmin Ustalarına Saygı” serisi Ressam Fevzi Karakoç ile başlıyor.

0

Masterclass: Resmin Ustalarına Saygı” film serisi, izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Bir ressamla bir sinemacı birlikte uzun bir yolculuğa çıkarlarsa ne konuşurlar?

Türk resim sanatının büyük ustalarına saygı niteliğindeki “Masterclass: Resmin Ustalarına Saygı” film serisi, sinema sanatıyla resim sanatının karşılıklı etkileşimini merkeze alan bir yapımdır… Türk sinema tarihinde, ressamlara ait, video ya da televizyon formatları dışında, uzun metrajlı olarak hazırlanmış neredeyse hiçbir filmin bulunmayışı, bu yapımın temel çıkış noktasını oluşturmuştur. Resim sanatının ülkemizde ve dünyada, hatırı sayılır bir dolaşım ve etkileşim ağı oluşturduğu bu son dönemde, özellikle ülkemizde yaygınlaşan sanatçılara ait filmler, sosyal medya olanaklarıyla geniş kitlelere yayılmakta, beğeni toplamaktadır. Ressamlara ait film projesi de, bu ortamdan güç almaktadır.

“Masterclass: Resmin Ustalarına Saygı” serisi Devrim Erbil, Adnan Çoker, Fevzi Karakoç, Ahmet Yeşil, Yalçın Gökçebağ, Ergin İnan gibi büyük ustaların yanında Burçin Erdi ve Raşit Altun gibi genç ustaların da yapımlarına yer vermektedir.

Seriye ait ilk fragman yayında…

Serinin ilk filmi, ressam Fevzi Karakoç’u merkeze almaktadır. “Sezginin Kanatları/A Painter’s Journey” adını taşıyan film, ressamla sinemacının Anadolu’ya yaptıkları uzun bir yolculuğun öyküsüne odaklanmaktadır. Yaklaşık 70 dakika uzunluğa sahip “Sezginin Kanatları/A Painter’s Journey”, “görme” üzerine, sinemasal tatta uzun bir deneme niteliği taşımaktadır.

Yapımcılığını Picus Film ve Arete Project’in birlikte yürüttüğü “Masterclass: Resmin Ustalarına Saygı” serisini, senarist ve yönetmen Durmuş Akbulut üstlenmektedir. Yapımların genel koordinatörü ise ARETE Galeri’nin de sahibi olan Emre Sefer. Seriye katkı sunan markalar arasında İde Yapım ve Avangart bulunmaktadır.

Önceki İçerikBu Hafta Vizyona Giren Filmler (28 Ekim 2022)
Sonraki İçerikFarklı Coğrafyalar / Farklı İşler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments