Melis Karaduman: “Her şarkımda başka bir Melis olmayı seviyorum.”

"Bir şarkının taslağını çıkartmam bazen 1 gün, bazen 1 ay, bazen de 1 yıl sürebiliyor ve artık sadece kendimden değil toplumsal sorunlardan, empati kurarak bir yakınımın yaşadığı histen gibi birçok hikaye ve duygudan şarkı yazabiliyorum."

0

Alternatif müziğin dikkat çeken, üretken isimlerinden Melis Karaduman ile albüm öncesi yayımladığı teklisi “Son Perde” ve müzik yaşamı hakkında konuştuk.

Müzik ile kurduğun ilk akademik bağ, Antalya Devlet Opera Balesi’nde çocuk korosuna katılmanla başlıyor. Müziğin hayatındaki yerinden konuşmak isterim.

Melis Karaduman: Müzik şu anda hayatımdaki en büyük alanı kapsıyor. Koro ile başlayan hikayem lise de güzel sanatları kazanmam ile devam etti. Başka bir ihtimali hiç düşünmemiştim zaten 11 yaşımda ne olmak ve hayatımı nerede nasıl geçirmek istediğimi biliyordum. Şimdi ise kendi müziğimi yapmak dışında kendi kreatif sürecimi düşünmek, dans etmek ve müzikal kimliğimi yaratmak da beni bir o kadar heyecanlandırıyor.

Şarkılarının sözü ve müziği sana ait. Ve hepsi de kendi içerisinde felsefesi olan sözler. Şarkı yazma süreçlerinden bahsedebilir misin?

Melis Karaduman: Aslında söz yazmak ve bunu insanlarla paylaşmak benim en büyük fobimdi. Öncelikle bunu kırmak benim için çok zordu. İlk başta sadece yaşadığım bireysel problemlerimi bir patlama anında öylece sözlere dökerek başladım. Şimdilerde ise artık kendime yazma ödevleri veriyorum her gün en az 1 saat bir şeyler karalamaya çalışıyorum daha sonra bu karman çorman notlar bir şekilde toparlanıyor. Bir şarkının taslağını çıkartmam bazen 1 gün, bazen 1 ay, bazen de 1 yıl sürebiliyor ve artık sadece kendimden değil toplumsal sorunlardan, empati kurarak bir yakınımın yaşadığı histen birçok hikaye ve duygudan şarkı yazabiliyorum.

Mehmet Güreli, Veys Çolak, Canay Doğan, Kron1k gibi isimlerle ortak çalışmaların mevcut. Yakın tarihte yeni düetler gelecek mi?

Melis Karaduman: Her alanda kolektif işleri çok sevmişimdir bu yüzden başka bir sanatçı ile beraber çalışmak beni çok besliyor. Müzik bir duygu paylaşımı bir araç ve buna ne kadar ruh eklenirse o kadar duygusunun arttığını düşünüyorum bu yüzden mutlaka bu sene içerisinde düet haberleri ile sizlere gelirim. 🙂

”Son Perde” sözleri itibarıyla sitem , kaygı ve korkuları yansıtıyor. Şarkının ilk yazıldığı andan, yayımlanma tarihine kadar olan süreç nasıl geçti?

Melis Karaduman: Hep politik olmayı reddeden biriydim ama yaşadığımız şey bize bunu düşünmeme ya da ayrıksı yaşama hakkını vermiyor maalesef… :’)

Bu şarkıyı tam bir duygu patlaması sırasında yazdım ve taslağı bir kaç saat içinde bitmişti. Yaşadığımız büyük deprem sürecinden herkes gibi ben de çok etkilendim bunun dolmuşluğu ile kalemi elime aldım. Yazdığım an ki duyguyu öldürmek istemediğim için taslak olarak çıkarttığım haline olabildiğince az dokundum daha sonra Kaan Arslan tam olarak hissettiğim şeyi düzenlemesi ile şahlandırdı.

“Son Perde” aniden kaybettiğimiz Tolga Akyıldız’ın da son yapım yönetmeni olduğu işlerden biri. Yollarınız nasıl kesişmişti?

Melis Karaduman: Tolga Akyıldız, beraber çalıştığım ekibim ile ortak işler yapmaya başladığında ilk kez yüz yüze tanıştık. Onun yürütücü yapımcısı olduğu 5 şarkım çıktı. Son işimiz de “Son Perde” oldu. Duruşu, bakış açısı ve güler yüzüyle bana çok güzel yollar açtı. Onu tanıdığım için çok şanslı hissediyorum.

Pandemi döneminde Canay Doğan’la aldığınız şarkı kayıtlarını Instagram üzerinden paylaşıyordunuz. Birlikte müzik yapmaya nasıl karar verdiniz?

Melis Karaduman: Aslında bu bir karar ile gerçekleşmedi. Canay benim liseden beri en yakın arkadaşım ve biz o zamandan bu yana hep beraber müzik paylaşımında bulunduk. İstanbul’ da ise beraber yaşamamızla beraber neden bu paylaşımları ikimize ait bir isimle yapmıyoruz diyerek “Sisters of the Rainbow” adlı instagram hesabımızı açtık. Şuan ikimiz de bireysel olarak kariyerlerimize devam ediyoruz ama beraber şarkılar yapmaya da aynı şekilde devam edeceğiz. En son “Kadın” isimli teklimiz çıktı. Birbirinden yetenekli kadınlarla beraber ( Dilan Balkay, Paptırcem, Dilara Çivici, Seçil Bingöl, Leyan Şenay) kaydını aldığımız bu parça Tolga Akyıldız’ la yaptığımız ilk işimizdi. Şu ana kadar parçası olmaktan en gurur duyduğum iş diyebilirim.

Yakın tarihteki hedeflerinden bahsedebilir misin biraz? Melis Karaduman müziğinde ne gibi gelişmeler bekliyor bizi?

Melis Karaduman: Şu an bir albüm sürecindeyim. Yakında ilk parçasını sizlerle paylaşmış olacağım. Büyük bir kreatif süreci de hayal ediyoruz. Her şarkımda başka bir Melis olmayı seviyorum. Bu albümle size içeride gizli kalmış ve akran zorbalıklarından ortaya çıkartmaktan korktuğum Melis versiyonlarını korkusuzca göstermek istiyorum. Bu sefer tanıdığınız Melis’ten bambaşka bir sound ve sözlerle karşınızda olacağım. Benim bile yeni tanıdığım keşfettiğim bir tarafımı sizlerle paylaşacağım ve bunun için çok heyecanlıyım.

Önceki İçerikBakırköy Antikacılar ve Sanatkârlar Çarşısı’nda sanat söyleşileri başlıyor
Sonraki İçerikBlack Mirror’ın 6. sezonundan ilk fragman
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments