Murat Uyurkulak’ın ilk öykü kitabı: “Bazuka”

Murat Uyurkulak, ilk öykü kitabı "Bazuka"yı okurlarla buluşturdu.

0

Murat Uyurkulak’ın ilk öykü kitabı Bazuka, Can Yayınları etiketiyle yeniden okurla buluşuyor. Murat Uyurkulak Bazuka’da, farklı kimliklerden, farklı zamanlardan yepyeni sesleri bir araya getiriyor.

İnsan çocukken bir büyük saadet ülkesinde yaşıyor, sağa sola şuursuzca koşturup neşeyle kişniyor. Sonra büyüyor, büyüdükçe salaklaşıyor, salaklaştıkça unutuyor o mesut diyarı, bir nevi ölüyor. Çocuklukla yaşlılık arasındaki dönem araf misali; kitabesi ağır mesailerle, küçük hesaplarla, kesif mutsuzluklarla yazılan bir mezar taşının gölgesinde azap gibi boktan hayatlar. Yetişkinler zombilere benziyor.

Murat Uyurkulak, ilk öykü kitabı Bazuka’da okurlarına birbirinden acayip dokuz öyküyle sesleniyor. Hayatla arasına bir çizgi, bir katman koymaya gerek duyulmamış öyküler bunlar. Hınzır bir gülümsemeyle yazılmış çoğu ve yazarının murat ettiği gibi, çoğu zaman hınzır bir gülümsemeyle okunuyor.

Edebiyatımızın kayıp isimlerini selamlayarak başlıyor, hayatımızın her ânına dokunup kaybolan figürlerle, hayatımızın her ânına dokunan ama çoğumuzun görmezden geldiğimiz toplumsal yüzleşme hikâyeleriyle devam ediyor.

Bazuka, usta bir romancının, derdini, neşesini bu defa öyküye kattığı keyifli bir kitap.

YazarMurat Uyurkulak
YayıneviCan Yayınları
Yayın TarihiMart 2024
TürüRoman
Sayfa Sayısı104
Önceki İçerik2024 WGAW Laurel Senaryo Yazarlığı Başarı Ödülü Walter Hill’e verildi
Sonraki İçerikAbu Dhabi Louvre Müzesi ilk defa bir Türk sanatçıyı ağırlıyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments