Mutlaka görülmesi gereken en iyi dalış yerleri: Bali

"Bali adası iklimi ile yıl boyunca en çok tercih edilen dalış noktlarındandır. Soğuk aylarda su yaklaşık 29°C’dir, en soğuk su, 24°C’ye kadar düşen sıcaklıklarla Nusa Penida ve Secret Bay merkezleridir. Bali’de en iyi dalış sezonu Mayıs’tan Kasım’a kadar görülmektedir."

0

Bali, Küçük Sunda Adaları’nın en batısında yer alan Endonezya’ya bağlı bir adadır. Batıda Cava, doğuda ise Lombok adasının arasında kalır. Başkenti Denpasar’dır. Bali ayrıca Endonezya’nın en turistik adasıdır. Bali adası, Doğu Cava’ya 3.2 km uzaklıkta ve ekvatorun yaklaşık 8 derece güneyindedir. Bali ve Cava adaları Bali geçidiyle ayrılırlar. 5,632 km² yüz ölçüme sahip ada; doğudan batıya yaklaşık 153 km, kuzeyden güneye ise yaklaşık 112 km uzunluktadır.

1960’te patlayan ve hâlen aktif bir yanardağ olan Agung Dağı 3,142 m ile adanın en yüksek noktasıdır. Batur Dağı da (1,717 m) hâlen aktif bir yanardağ olup 30.000 yıl önce patlamasıyla ’Dünya tarihinin en büyük volkanik olaylarından biri’ olarak kabul edilir. Adanın en uzun nehri yaklaşık 75 km uzunluktaki Ayung nehridir.

Ada, mercan kayalıklarıyla çevrilidir. Güney sahillerinde beyaz, kuzey ve batı kıyıları ise siyah kumlarla çevrilidir. Güney kıyılara yakın olan Denpasar adanın başkentidir. Diğer önemli şehirleri, tatil köyü Kuta ve adanın kültür merkezi olarak bilinen Ubud’dur. Ayrıca Bali’de dans, heykelcilik ve resim sanat dalları gelişmiştir.

Adanın güneydoğusunda üç tane küçük ada vardır: Nusa Penida, Nusa Lembongan ve Nusa Ceningan. Bu adalar Bali Boğazı ile birbirlerinden ayrılırlar. Doğuda Lombok geçidi Bali ile Lombok adasını birbirinden ayırır. Bu geçit İndomalayan faunası ile Avustralasya faunasını ayrım noktasıdır. Bu nokta “Wallace Çizgisi” olarak da bilinmektedir.

Bali adası iklimi ile yıl boyunca en çok tercih edilen dalış noktlarındandır. Soğuk aylarda su yaklaşık 29°C’dir, en soğuk su, 24°C’ye kadar düşen sıcaklıklarla Nusa Penida ve Secret Bay merkezleridir. Bali’de en iyi dalış sezonu Mayıs’tan Kasım’a kadar görülmektedir. En iyi zamanlar (Mayıs, Haziran, Temmuz, Eylül, Ekim, Kasım) ayına kadar görülmektedir. Aralık’tan Şubat’a kadar (bazen Mart’a kadar) Bali’de şiddetli yağmurlar görülmektedir. Aralık ve Ocak aylarının daha soğuk aylarında bile sıcaklık 25-29 derece arasında kalır. Bu nedenle, özellikle yaz aylarında Temmuz’dan Kasım’a kadar dalış için en tercih edilen zamanlardandır. Dalış için en kötü mevsim ise şiddetli yağmurun Doğu ve Kuzey kıyılarındaki Bali’de dalış alanlarında görüşün çok iyi olmamasına neden olduğu Aralık-Şubat (Aralık, Ocak, Şubat ve bazen Mart) arasındaki Muson dönemidir.

Tulamben
Bali’deki En İyi Dalış Yerleri

Tulamben: Bali’deki dalış merkezleri arasında en çok tercih edilen bölgeler arasında yer almaktadır. Tulamben’deki en iyi dalış bölgelerinden bir tanesi de Özgürlük Batığı’dır. Birkaç kilometre kuzeyde, Kubu köyünde ise güzel bir mercan bahçesine sahip harika resifler yer almaktadır. Tulamben’de ayrıca cüce denizatı, siyah uçlu ve beyaz uçlu resif köpekbalıkları sıklıkla görülmektedir. Tulamben’de dalış yapmak için en iyi zaman sabah erken veya öğleden sonradır.

Nusa Penida: Endonezya’nın Bali adasının güneydoğusunda yer alan bir adadır ve komşu küçük Nusa Lembongan adasını ve on iki daha küçük adayı içeren Klungkung Regency bölgesidir. Nusa Penida adası çevresinde ve özellikle dalış bölgesi Crystal Bay’de Manta ışınlarını tüm yıl boyunca görebilirsiniz. Nusa Penida’da bulunan dalış sitesi Manta Noktası’dır. Kaplumbağalar da ada çevresinde çok yaygındır. Ayrıca Ornate Ghost Pipefish, Mimik Ahtapot, Yaprak balığı, Frogfish, cüce denizatı, Flamboyant mürekkepbalıkları görülmektedir.

Candidas: Bali’nin doğusundaki bu güzel plaj, sahilindeki küçük adalarda, Gili Tepekong, Gili Selang, Gili Mimpang ve Gili Biakh gibi birçok dalış noktası sunmaktadır. Endonezya’daki ılık sıcaklıklara rağmen, bu plaj Bali’nin suyun donabileceği birkaç dalış alanından birisidir, güçlü akıntılar görülmektedir.

Candidas’taki en popüler dalış noktası Amook Körfezi ve kanyon. Güçlü akımlar düşük mercan büyümesine yol açtı. Topografi, berrak okyanus suyuyla kontrast oluşturan siyah beyaz alt kayalarını içermektedir.

Amed: Tulamben’e yaklaşık 25 km uzaklıktaki Amed Beach, en çok tercih edilen plajlar arasında yer almaktadır. Ayrıca, Bu bölgedeki Jameluk Körfezi’ndeki Agung Dağı görünümü ikoniktir.

Bu yerlerde kar beyazı erkekler, imparatorluk melek balığı ve deniz balığı cerrahları gibi balık okullarını görebilirsiniz. Amed Bed, Arya Amed Beach Resort ve Santai Hotel Amed gibi tercih imkanlarıyla birçok otelin yakınında bulunmaktadır.

Amed

Menjangan Adası: Bu ada, Batı Bali Milli Parkı’nın bir parçası olarak kabul edilen korunan bir doğa rezervidir. Adını yerel nadir Cava geyiği Menjangan’dan alır. Adadaki tüplü dalış, renkli resifin “tapınak duvarı” ile birlikte görülmektedir.

Deniz dibinde bir yılan balığı bahçesi ve yüzeyin neredeyse 6-8 m (20-25 ft) altında terk edilmiş bir tekne olan popüler kapal budak (demirli gemi enkazı) görülmektedir.

Puri Jati: Puri Jati, karides, aslan balığı ve yosunlarla kaplı enkazları görebileceğiniz, plaja 50 metre mesafede hafif bir kumlu eğime sahiptir. Bu, diğer yaratıkları koruyucu bir mekanizma olarak taklit eden ünlü mimik ahtapot arayışı için dünyanın dört bir yanından seyahat edenler için popüler bir destinasyondur.

Pemuteran: Pemuteran Körfezi’nin en önemli merkezidir. Bu bölgede Tanrıçaların türbelerini ve heykellerini keşfedebileceğiniz yapay resif bahçesidir. Deniz dibinde, su yüzeyinin neredeyse 36 metre (neredeyse 120 feet) altında, ıstakoz ve deniz yaşamının çeşitliliği görülmektedir..

Blue World’te tekrar görüşmek üzere sevgiyle kalın..

Gül Önen
Önceki İçerikGüneş Özgeç’in yeni teklisi “Düş”
Sonraki İçerikBUKET’in “AYNA”sından bakınca…
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments