Mutlaka görülmesi gereken en iyi dalış yerleri: Maldivler

"Birçok resortta “no news-no shoes” uygulaması vardır. (haber okumak yok, ayakkabı yok!) Tesislerin çoğunda “buttler” (bir çeşit uşak, sadece size hizmet eden görevli) bulunur."

0

Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda 1.200 adadan oluşan bir devlettir. Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre (435 mil) güneybatısında yer alır. Maldivler, Güney Asya’da, Hint Okyanusu’nda yer alan bir atol grubudur ve Hindistan’ın güneyinde yer alır. Turizm açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Turizm ve balıkçılık, Maldiv ekonomisinin iki temel bileşenidir. Gemicilik, bankacılık ve taşımacılık da hatırı sayılır bir hızla büyümektedir. Maldivler’in parası birimi Maldiv Rufiyası’dır.

Turizmin gelişmesi, ülkenin ekonomisinin de büyümesini sağlamıştır. Doğrudan ve dolaylı olarak istihdam ve gelir artışı sağlamıştır. Turizm sektörünün gelişmesi, ülkede geleneksel hasır dokuma, ahşap işleri, el işleri, halat yapımı gibi ev endüstri ürünlerinin gelişmesine de hız kazandırmıştır. Matbaacılık, PVC boru yapımı, tuğla yapımı, deniz motoru tamiri, giyim eşyası üretimi ve içme suyu şişeleme gibi sektörler de son zamanlarda gelişmektedir.

Maldivler, tropikal cenneti simgeleyen çarpıcı plajları ve masmavi suları ile dünya çapında yer almasına rağmen, su yüzeyinin altındaki yaşamı, bilindiği üzere dalgıçlar tarafından her zamankinden daha fazla saygı görmektedir. Maldiv Adaları bazı iyi mercan resiflerine sahiptir, ancak onu dünyadaki diğer dalış noktalarından ayıran ülke genelindeki deniz yaşamının bolluğudur. Maldivler’deki çoğu dalış, akımın sizi hareket ettirmesine izin verdiğiniz canlı kordonlardan sürüklenir.

Maldivler’de resortlar, adalar üzerine kurulmuştur ve her resort genelde adanın adıyla anılmaktadır. Resortlardan en ünlüleri: One and Only Reethi Rah Resort, Huvafen Fushi Resort, Naladhu Resort, W Retreat Resort, Banyan Tree Resort, The Beach House at Manafaru Resort, Ayada Resort ve Sheraton Resort’tur. Resortlarda iki ayrı oda kategorisi bulunmaktadır: Beach Bungalow (Sahil Villa) ve Water Bungalow (Suüstü Villa). Water Bungalowlar, denizin üstüne çakılan kazıklar üzerine inşa edilmiştir. Birçok resortta “no news-no shoes” uygulaması vardır. (haber okumak yok, ayakkabı yok!) Tesislerin çoğunda “buttler” (bir çeşit uşak, sadece size hizmet eden görevli) bulunur. Ayrıca, birçok resorta 12 yaş altı çocuk kabul edilmemektedir. (The Beach House, W Retreat, Baros Island Resort gibi). Water Bungalowlar 12 yaş altı çocuklar için güvenlik gerekçesiyle yasaklanmıştır.

Mercan adaları arasındaki sayısız kanal ve geçitler nedeniyle, akıntılar ada zinciri boyunca gezinir ve oynar, böylece besinler her zaman hareket halinde olur. Suyun aktığı her yerde Napolyon lapası, papağan balığı, çırpıcı, paçavra, kriko ve şeker kamışı görebilirsiniz. Maldivler’deki dalış alanlarında 2 ana özellik görülmektedir, mevcut taranmış kanallar ve deniz yaşamı için mıknatıs görevi gören tepelerdir. Kanallarda, yumuşak mercanların çoğaldığı mağaraları ve çıkıntıları görülmektedir. Mercan adası lagünlerinin içinde, genellikle neredeyse yüzeye kadar yükselen kaya tonozlarının doruklarını görülmektedir. Yerel olarak ‘Thilas’ olarak bilinirler ve genellikle sapsız yaşam formlarıyla bezenmişlerdir. Bu oluşumlar, okyanus tabanından duvarlarına su getirerek, kenarlarına yapışan süngerleri ve yumuşak mercanları beslemenin yanı sıra çok sayıda kabuklu ve yerleşik balık sürüsünü destekleyen bir ortam yaratır. Resiflerden biraz uzakta, manta vatozları ve kartal vatozları ve güçlü balina köpekbalığı da dahil olmak üzere çeşitli köpekbalıkları ve pelajikleri sıklıkla görebilirsiniz.

Maldivler’deki en iyi dalış yerleri

Maaya Thila: Maldivler’deki en popüler dalış yerlerinden biri olan ve genellikle dünyanın ilk on listesinde yer alan Maaya Thila’nın coğrafi özellikleri arasında sarp çıkıntıları, vadiler ve yarıklar bulunur. Dünya standartlarında yer alan sualtı canlıları arasında en fazla zirve kaplumbağaları, kurbağa balıkları ve köpekbalıkları görülmektedir. Deniz yaşamını coğrafi özelliklerle birleştirdiğinizde örneğin resiflerde yaklaşık 80m / 252ft çapındadır ve sadece 6m / 20ft derinlikte başlar. Duvar yaklaşık 30m / 98ft derinliğe kadar eğimlidir, bu da onu hem yeni başlayanlar hem de ileri seviyedeki dalgıçlar için uygun şartları sağlar. Buradaki en çok görülen tür ise, beyaz uçlu resif köpekbalıklarıdır; bu köpekbalıklarını 20 kadarı resifte rahatlıkla görülmektedir. Gri resif köpekbalıkları ve ara sıra gitar köpekbalıklarına sıklıkla rastlanmaktadır. Deniz kaplumbağaları, mantaları, tetik balıklarını, barakuda, nudibranch’ları ve çok daha fazlasını görmek mümkündür. Maaya Thila’da dalış yapanlar ayrıca Mağribi idollerini, kaplumbağaları, mantaları, tetik balıklarını, barakuda, nudibranch’ları ve çok daha fazlasını görebilirler. Güçlü akıntılar, bu bölgeyi gelişmiş ve deneyimlli dalgıçlar için daha uygun hale getirir, ancak aynı akıntılar burada bulunan çok çeşitli deniz yaşamından sorumludur. Resiflere biraz daha yakın kısımda ise Gelişmiş teknelerle Liveaboard Reef Slope Wall Drift Alimatha iskelesi Maaya Thila gibi, Vaavu Atolü’ndek de gece dalışı için harika bir yerdir. Alimatha Resort mutfağı özellikle tercih edilmektedir. Bu bölgede ayrıca yeşil deniz kaplumbağaları, köpekbalığı ve mercanlar da sıklıkla görülmektedir. Mağara girişinin yanında akıntıdan oluşan sığınaklar ziyaretçileri ve dalgıçları çekmeye başlayan ilk yerlerden biridir. Görülecek şeyler resifteki tüm bu saklanma delikleri Müren balığı için iyi yuvalar oluştururken, köpekbalıkları ve orfozlar resifin yakınında görülmektedir. Bu dalış bölgesi en popüler yerler arasında yer almaktadır.

Bathala Thila

Ari Mercan Adası’nın ortasındaki bu uzun ama dar su altı adası mutlaka görülmesi gereken en güzel yerlerdendir. Özellikle gelgit zamanlarındaki değişimleri sırasında güçlü olabilir, dalgıçların Bathala’ya gerçekten geldikleri şey daha küçük şeylerdir. Görülecek şeyler Nudibranch’lar, yassı kurtlar, sümüklü böcekler, deniz tavşanları, karides ve daha fazlası… Makro severlerin kendi elementlerinde olacağı anlamına gelir. Kuzey tarafında, yaklaşık 15-20 metre derinlikte saklanan nadir ve münzevi yaprak balıkları da bulunmaktadır.

Manta Point

Yerel adı Emas Thila, yaklaşık bir kilometre uzunluğundadır ve kuzey-doğu muson mevsiminde, ışınlar batık adanın kuzey-batı tarafında 15-30 metrelerde (49-98ft) toplanır. Hafifçe eğimli resif yerini dik bir düşüşe bırakıyor ancak tüm hareketin olduğu 20m / 65ft civarında. Resifin başka yerlerinde, yarıklar, kanallar ve mağaralar çok sayıda deniz yaşamını gizler. Görülecek şeyler Mantaların yanı sıra dalgıçlar, canlı yumuşak mercanları, deniz kamçılarını, köpek dişi ton balıklarını, Napolyon wrasse’yi, köpek balıklarını ve trevally’yi görebilirler. Mercan kayalıklarında kırmızı levrek, maskeli sancak balığı ve resifteki imparator balıkları görülürken kaplumbağalara da rastlayabilirsiniz.

Kuda Giri Wreck

Maldivler’de köpekbalıkları ve mantalarıyla tanınan bu bölgede en çok geniş pelajik yaşam hakimdir. Burada da önemli birkaç enkaz var. Bu kargo gemisinin sağlam çelik gövdesi, yan tarafına eğik olarak oturur ve her türden ilginç canlıya ev sahipliği yapar. Görülecek şeyler güvertelerde çok sayıda renkli süngerler ve deniz püskürtmelerinden oluşan bir halı bulacaksınız. Cam balığı, kaya balığı, yarasa balığı ve kurbağa balığı daha küçük canlılardan bazılarıdır; kaplumbağalar ve humphead wrasse de mevcuttur. Komşu zirvede genellikle ahtapotlar ve ara sıra yaprak balıkları bulunmaktadır.

Rainbow Reef

HP Reef ve Girifushi Thila olarak da bilinen kuzey Maldivler’deki bu ünlü akıntı dalışı bölgesi, adını duvarları süsleyen canlı yumuşak mercanlardan almıştır. Birçok yumuşak mercan arasında dalgıçlar ayrıca büyük gorgon hayranları ve tulumları da bulacaklar. Pek çok kişi için Rainbow Reef, tüm çıkıntıları, yüzen yerleri ve mağaraları doğru bir şekilde keşfetmek için birden fazla dalış gerektiren bir sitedir. Popüler bir özellik, 10 ila 24 metre (32-78ft) arasında uzanan, uygun bir şekilde adlandırılan “bacadır”.

Görülecek şeyler mavide kartal vatozları, ton balığı, barakuda ve gri resif köpekbalıkları görülebilir. Resifin kendisine daha yakın olan ve birçok yarıkta limana giren ahtapotlar, müren yılanları, aslan balığı, melek balığı, snappers ve jacks.

Hanifaru Bay

Bu koydaki plankton bakımından zengin sular, hem manta vatozlarını hem de balina köpekbalıklarını çekiyor ve bu da onu, aynı anda bu canlıların her birinin çok sayıda bulunduğu, ziyaretçilerin suda olabileceği birkaç yerden biri yapıyor. Hanifaru Koyu’nu dahil ettik çünkü Aralık ve Mayıs ayları gerçekten ziyaret etmek için büyülü bir yer. Bununla birlikte körfezde dalış, Maldiv hükümeti tarafından artık yasaklandığından, sadece şnorkelli yüzme ekipmanına ihtiyacınız olmayacak. Yine de bu, körfeze gitmeyi bir deneyimden daha az yapmaz. Görülecek şeyler pek çok manta vatozu ve balina köpekbalıklarının yanı sıra (sanki bu yeterli değilmiş gibi) gri resif köpekbalıkları ve vatozlar da körfezi Maldivler kreş alanı olarak kullanıyor.

Fotteyo Kandu

Kanal çok sayıda ilginç deniz canlılarına ev sahipliği yapıyor. Görülecek yerler arasında Büyük patates ve mercan orfozları, karanlık çıkıntılarda pusuda ya da akıntıda oturup yemek ararken, çekiç kafalar çoğunlukla kanalın başında toplanır. Yunusları da görmek mümkün. Dalgıçlar ayrıca kartal vatozlarını, köpekbalıklarıyla ve titan tetik balıklarıyla da karşılaşabilirler.

Sun Island

Maldivler, balina köpekbalıklarını görmek için dünyanın en iyi yerlerinden biridir ve Sun Adası, bu canlıları görmek için tercih edilen yerlerdendir. Sun Island hem şnorkelle yüzücülere hem de dalgıçlara açık olduğundan tüplü dalış deneyimi gerekmez. Adanın güney tarafı Hint Okyanusu’na açıktır ve köpekbalıklarının geçmesini beklemek için ideal olan 5 ila 10 metrelik (16-32ft) sığ bir platoya sahiptir. Köpekbalıklarını en iyi görme şansı için dolunaydan önceki hafta buraya gelmeye çalışın.

Kuredu Ekspresi

Hızlı bir drift dalış yeridir. Lhaviyani Atolü’nde yer alan site, kumlu bir kanala ve farklı seviyelerde takılmak için iyi noktalara sahip bir resif, pelajik yaşamın geçişini izlemek için mükemmel bir duraktır. Resifin tepesinde sadece 5m / 16ft derinlikte ve yaklaşık 35m / 114ft’e kadar inen site, keşfedilecek çok sayıda alan ve oldukça etkileyici deniz yaşamı sunuyor. Görülecek canlılar, hızlı akan Maldiv sularında gri köpekbalıkları, köpek dişi ton balığı ve Napolyon wrasse’dir. Duvarlara daha yakın olan kelebek balıklarına dikkat edin. Resifin kenarlarında yaprak balıkları görülebilir.

Kendinizi maceraperest hissediyorsanız, Maldivler’in uzak güneyindeki tek adalı bir atol olan Fuvahmulah, çabalarınızı benzersiz bir köpekbalığı dalışıyla ödüllendirecektir. Galapagos ve Kakao gibi, ekvatora yakın bu ada da büyük pelajik yaşamla doludur. Buradaki tüm dalış yerleri hala keşfediliyor ve en azından şimdiye kadar bu ada çok iyi bilinmiyor. Giderek daha fazla dalgıç, dalışın ne kadar destansı olduğunu keşfettikçe bunun değişeceğinden şüpheleniyoruz. Görülecek canlılar Kaplan köpekbalıkları, mola mola, okyanus beyaz yüzgeçleri, harmanlar, çekiç kafaları, resif köpekbalıkları ve çok daha fazlası bu ada pelajik bir aşığın rüyası gibi…

Embudhoo Kandu

Güney Male Atolü’nün çok uzak olmayan kuzeydoğusunda yer alan bu atoldeki köpekbalıklarını tespit etmek için en iyi yer olan Embudhoo kanalıdır. Dalgıçlar genellikle köpekbalığı saatine güney tarafında 30m / 98ft’e kadar düşer. Buradaki tek cazibe merkezi bu değil, akıntı aynı zamanda yumuşak mercanlar, süngerlerle kaplı mağaraları ve mağaraları da iter. Dalış, iki kilometrelik sürüklenmenin heyecan verici olduğu ve oldukça hızlı koşabildiği zaman, gelen gelgitte en iyisidir. Bölgede deniz koruma alanı, hem beyaz hem de gri uçlu resif köpekbalıklarının popülasyonlarını görebilirsiniz. Napolyon wrasse ve kartal ışınları da mavi renkte geçerken resiflere daha yakın yerlerde kaplumbağalar, ahtapotlar, moraylar ve okul balığı bulunabilir.

Fesdhoo Lagoon

Bu bölge özellikle manta vatozlarıyla tanınır. Genellikle geceleri dalış yapan gemiler demirlenir ve ardından planktonu yüzeye çekmek için yüksek güçlü ışıklar kullanılır. Sırasıyla, plankton mantaları kendini çeker. Dalgıçlar sığ suda süzülürken, ışınlar zenginliklerle beslenmek için başlarının üzerinde çarpıp süzülür. Yılın belirli zamanlarında bu gece dalışı yapmadan önce dalış merkezi tercih edilmektedir..

Blue World’de dünyadaki en iyi dalış yerlerinde haftaya görüşmek üzere sevgiler….

Gül Önen
Önceki İçerikMurat Özel’den Farklı Performanslar
Sonraki İçerikButler’ın hesabı eve de, çarşıya da uymadı; 300 Spartalı gişede tulum çıkardı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments