Müzik tarihimizi Batı’yla buluşturan Maestro Donizetti’ye şükran dolu bir atıf, benzersiz bir caz esintisi

0

Beyoğlu’nun kalbi Pera’dan dünyaya açılan yeni bir caz müzik sahnesi açılıyor. Yüzyıllardır sanatla iç içe yaşayan sokaklarda, o zamanlardan bu yana pek çok sanatçıyı ağırlamış tarihi binadan şimdi de caz notaları yükselecek.

İstanbul’un yeni caz müzik sahnesi “Maestro Donizetti” için Osmanlı döneminde aynı sokaklarda yaşamış ve geleneksel Türk müziğine getirdiği batı etkileri ve hizmetlerinden dolayı döneminde padişah II. Mahmut tarafından kendisine “Paşa” unvanı verilmiş İtalyan orkestra şefi Giuseppe Donizetti’den ilham alındı. Gelenekten gelenin günümüzle harmanlanacağı sahnesinde dünya müzisyenlerini ağırlarken İstanbul’un güncel soundunun nabzını tutacak.

Müzik direktörlüğünü genç yaşına pek çok başarıyı sığdırmış caz müzisyeni ve akademisyen Başak Yavuz’un yapacağı mekanda, ilk konser 26 Ekim Cumartesi gecesi soft opening şeklinde gerçekleşecek.

Sahne, dünyaca ünlü saksafon üstadı Ricky Ford ve Türk cazının çok kıymetli müzisyenlerinden Ali Perret, Can Kozlu ve Ekin Bilgin’i ağırlayacak. Konser sonrası sürpriz müzisyenlerin de katılımıyla caz müziğin temelini oluşturan usta çırak ilişkisini sahnede izleyebileceğimiz jam sessionla gece devam edecek.

::: Maestro Donizetti :::

A: Asmalimescit Mah, Meşrutiyet Cd. No:85, 34430 Beyoğlu/İstanbul
T: 0(532) 169 74 89

Maestro Donizetti

Önceki İçerik80’lerden günümüze esrarengiz bir esinti: Bir plak ve içine gizlenmiş 35 yıllık bir bilgisayar programı
Sonraki İçerikTolga Özmen’den “Galiba Deliriyorum”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments