NASA, dev boyutta OSIRIS-REx asteroid örneğini açıkladı

NASA, asteroid Bennu'dan 120 gramlık malzeme topladı ve bu malzemenin içinde yaşamın başlangıç izleri olabilir.

0
NASA / Erika Blumenfeld / Joseph Aebersold

NASA’nın son verilerine göre, OSIRIS-REx uzay aracı, Bennu asteroidinden yaklaşık olarak 4 ons (120 gram) malzeme topladı. Bu “potansiyel tehlikeli” asteroidden elde edilen örnek, yaşamın ilk basamaklarını oluşturan bazı bileşenleri içeriyor olabilir.

NASA bilim insanları, uzak bir “potansiyel tehlikeli” asteroidden uzay aracının ne kadar malzeme topladığını sonunda hesapladı ve beklenenden daha fazla bir miktar elde ettiklerini gördü. OSIRIS-REx uzay aracı, Bennu asteroidinden topladığı kaya parçalarının yaklaşık olarak 4.3 ons (122 gram) kadarını içeriyor. Bu örnek, yaşamın oluşumuna dair en erken izler taşıyabilir ve aynı zamanda NASA misyonu tarafından alınan ilk uzay kaya örneği. 24 Eylül 2023’te Utah çölüne iniş yaptıktan sonra, OSIRIS-REx kapsülü Houston’daki NASA Johnson Uzay Merkezi’ne götürüldü ve bilim insanları burada kapsülü sökmeye başladılar – ancak beklenenden daha zorlu bir süreç oldu çünkü kapsülün 35 kilitleyicisinden ikisi sıkıştı ve bu nedenle NASA araştırmacıları başlangıçta sadece kavanozun kapağında dinlenen yaklaşık 2.48 ons (70.3 gram) örnek alabildi.

Daha sonra, özel olarak tasarlanmış ve test edilmiş araçlar kullanılarak, bilim insanları nihayet kapağın son iki kilidini açmayı başardı. Tamamen söküldükten sonra, içeriden asteroidden 1.81 ons (51.2 gram) daha örnek alındı. NASA misyonu, Eylül 2016’da başladı ve Bennu’ya ulaşmak için 200 milyon mil (320 milyon kilometre) yol kat ettikten sonra Mayıs 2021’de örnek ile Dünya’ya döndü. OSIRIS-REx misyon bilim insanları, uzay aracının örnek toplamak için iniş yapacağı uygun yeri belirlemek için neredeyse iki yıl harcadılar. Asteroid ile temas kurulduğunda, OSIRIS-REx, inişi yapıştırmak ve uzay aracının asteroidin içine gömülmesini önlemek için bir miktar nitrojen püskürttü ve aynı zamanda örneği yakaladı.

Kapsülün içeriği, 4.5 milyar yıl öncesine dayanan Güneş Sistemi’nin en eski kayalarından oluşuyor. Ayrıca, Dünya’da yaşamın başlamasına neden olduğu düşünülen bazı temel elementleri içeriyor. Bu elementlerden bazıları, Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı’nın Hayabusa2 uzay aracı tarafından Ryugu asteroidinde bulundu ve 2020’de Dünya’ya örnek ile geri getirildi. OSIRIS-REx misyon bilim insanları, Bennu örneğinde benzer biyolojik öncüler bulmayı umuyor.

Önceki İçerikGüneş Özgeç’ten “İstanbul Hatırası”
Sonraki İçerikRotting Christ’tan yeni single: “Like Father, Like Son”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments