New York Mahkemesi: “Sotheby’s Tiepolo tablosuyla ilgili bilgileri açıklamalı”

Holokost sırasında kaybolan Tiepolo tablosunun alıcı ve satıcısını tespit etmek için Otto Fröhlich'in mirasçıları, Sotheby’s'e dava açtı.

0
Giovanni Battista Tiepolo, St. Francis of Paola Holding a Rosary, Book, and Staff (1730). | Fotoğraf: Wikimedia Commons.

Sotheby’s, New York Mahkemesi tarafından Tiepolo tablosunun alıcı ve satıcısını açıklamaya zorlandı.

Bir New York Eyalet Yüksek Mahkemesi yargıcı, Sotheby’s’in, 2019’da satın alınan ve bir tazminat talebiyle karşı karşıya kalabilecek bir Giovanni Battista Tiepolo tablosunun hem satıcısını hem de alıcısını açıklaması gerektiğine hükmetti.

New York Times’ın haberine göre, Otto Fröhlich adlı bir Yahudi sanat tacirinin üç mirasçısı, St. Francis of Paola Holding a Rosary, Book, and Staff adlı tablonun, Fröhlich’in 1938’de Nazi’lerden kaçmak için Avusturya’dan kaçarken Holokost sırasında kaybolduğunu iddia ediyor. Mirasçılar, iddiayı sürdürebilmek için alıcının ve satıcının isimlerine ihtiyaç duyuyorlar, dava açıklamasına göre.

Uzmanlar, geçmişte mahkemelerin bir açık artırma evini bir satışta yer alan iki tarafından birini açıklamaya yönlendirebileceğini ancak her iki isminin açıklanmasının nadir olduğunu belirtti.

Times’a konuşan Fröhlich mirasçılarının avukatı Geri S. Krauss “Bu dava kesinlikle, mirasçılar tazminat taleplerine destek sağladığında, açık artırma evlerinin iddia edilen yağmalanmış sanat eserlerinin alıcıları ve satıcılarının isimlerini ve iletişim bilgilerini açıklamak zorunda kalacaklarını ve bunu reddetmek için gizlilik politikalarının arkasına saklanamayacaklarını açıkça ortaya koyuyor.” dedi.

Sotheby’s geçen yıl satışı geri çekti. Müzayede evi eserin sahibi durumunda ve Fröhlich mirasçıları ile başka bir eski sahibin, Adele Fischel mirasçıları ile tartışmalarda bulunuyor. Mahkeme belgelerine göre tabloyu önce kuzeni Otto Fröhlich’e ait olan Adele Fischel’in sahibi olduğu belirtiliyor.

Müzayede evi yaptığı açıklamada, “Sotheby’s, tüm ilgili taraflarla dostane bir çözüme ulaşma konusundaki taahhüdünü sürdürüyor ve şu anda Tiepolo’ya ilişkin iddialarda bulunan Fröhlich ve Fischel ailelerinin temsilcileriyle görüşmelerde bulunuyor.” dedi. Karar, müzayede evlerinin benimsediği yüksek düzeyde gizlilikle nasıl başa çıkacakları konusunda yeni bir örnek oluşturabilir, ancak bu durumun hemen gerçekleşmesi olası değil. Sotheby’s’in dünya çapındaki tazminat başkanı Lucian Simmons’in bir beyanında, gizliliğin sadece bir politika meselesi olmadığını ve müzayede evinin müşterilerinin kimliklerini “açık izinleri olmadan” açıklayamayacağını belirtti.

Tiepolo’nun alıcısını ve satıcısını açıklamasını emreden kararı yazan Yargıç Arlene P. Bluth, Sotheby’s’in mahkemeye gizlilik anlaşmasının bir kopyasını veya alıcıların ve satıcıların isimlerini yasal olarak saklayabileceğini kanıtlayan bağlayıcı bir yargı kararı sunmadığını belirtti.

Yargıç Bluth, “Sotheby’s’in kimseye sorgusuz sualsiz alıcıları ve satıcıları açıklamadığı anlaşılabilir” dedi. “Ancak, yalnızca bu, başvuranların rahatlaması için bir neden değil.” açıklamasında bulundu.

Önceki İçerik2024 Ibsen Ödülü’ne Lola Arias layık görüldü
Sonraki İçerikGOSS’un yeni teklisi: “Olası Kazalar”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments