“Normalliğin Deliliği” sergisi KUN Art Space’te

Adını Arno Gruen’in “Normalliğin Deliliği" kuramından ilham alarak hazırlanan karma sergi, 18 Aralık 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

0

Normalliğin Deliliği” sergisi, Derya Yücel küratörlüğünde, 12 Kasım’da KUN Art Space’te izleyiciyle buluştu.

18 Aralık’a dek görülebilecek sergi, günümüzde insani değerlerin kaybolmasına katlanamayanların “deli”, insani köklerinden kopmuş olanların “normal” kabul edilerek onaylandıkları bir dünyada sanatın bir özgürleşme alanı olduğuna işaret ediyor.

KUN Art Space’te gerçekleşecek olan “Normalliğin Deliliği” sergisi, başlığını Arno Gruen’in insandaki yıkıcılık üzerine geliştirdiği kuramından alıyor. Çınar Eslek, Enes Debran, Gökhan Deniz, Gönül Nuhoğlu, Gül Ilgaz, Hacer Kıroğlu, İsmet Doğan, Kazım Şimşek, Kerim Kılıçarslan, Nejat Satı, Neriman Polat ve Yasin Uysallar’ın resim, heykel, fotoğraf ve video üretimlerinin izlenebileceği sergi; kaygı, sıkıntı, korku, hayal ve imgelem kavramlarının ele alındığı çalışmaları bir araya getiriyor.

Günümüzde “normali” belirleyen sistemler ne ifade ediyor? Küresel bir dünyada, çökmek üzere olan bir ekonomik, politik ve toplumsal sistemde “gerçeklik” bize ne ifade ediyor? Günümüzde “gerçek” denen kavram artık fazlasıyla belirsiz görünüyor. Serginin küratörü Derya Yücel’e göre; sanatın deliliği, sanatçıların karşıgelim ve kopma tavırları, normal kabul edilen “gerçeklik” içinde bireyin özgürleşme çabalarının bir yansıması olarak okunabilir.

2022 yılı başında açılan ve kısa sürede disiplinler arası üretimleriyle birlikte birçok sanatçıyla iş birliği kuran Kuzgun Art Space, yeni sezon sanat hayatına KUN Art Space adıyla güçlenerek devam etme kararı aldı. KUN Art Space, Çukurova bölgesinde gerçekleştirdiği yaratıcı projelerle çalışmalarını sürdüren genç iş insanı Elif Sezer Çaylı tarafından bölgedeki sanat alanlarının yetersizliği üstüne odaklanılarak, sanatçılara güneyde yeni bir alan açmak amacıyla hayata geçirildi. Kurulduğu günden bu yana çoğulcu pratiklerde üreten birçok sanatçı ve eserlerine ev sahipliği yapan galeri, birbirinden değerli sanatçıları, küratörleri ağırlamaya devam edecek.

A: Kuzgun, Radyo Evi Sokağı, Toros Caddesi, Hasan Keskin Apartmanı, 01130 Seyhan / Adana
T: +90 322 225 56 40 / +90 535 680 48 77
W: www.kuzgunartspace.com
M: [email protected]

Önceki İçerikDr. Uğur Kılınç’tan “50 Maddede Korku Sineması”
Sonraki İçerikBu Hafta Vizyona Giren Filmler (25 Kasım 2022)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments