Nova Muzak Serisi hız kesmeden konserlerine devam ediyor

0

Borusan Sanat ve KOD Müzik işbirliğiyle müzik hayatımıza yeni bir soluk kazandıran Nova Muzak serisi, Kasım 2011’de başlayan yolculuğuna bu yıl da devam ediyor. 28. Nova Muzak serisinde bir güncel isim Rusya’dan Phurpa ve bir efsane isim Fransız Heldon ardı ardına 3 Kasım 2018’de Borusan Müzik Evi’nde.

Heldon; popüler müzik tarihinde kendi döneminde hak ettikleri ilgiyi hiçbir zaman bulamamış, ürettikleri zaman diliminden en az 20 yıl sonra müzik yapanları etkilemiş, ilham vermiş ama yine de kült statüsüne gelmemiş topluluklardan biri.

Fransız müzisyen, felsefeci Richard Pinhas tarafından 1970’li yılların başında kurulmuş topluluk, Hendrix ve özellikle Robert Fripp’den etkilenip o dönemin gitarlı rock müziğini yenilikçi elektronik seslerle, ritimlerle yaratıcı bir harmanlama yapan Pinhas ve iki arkadaşı (synthesizer’larda Patrick Gauthier, davulda Francois Auger) 1974-1979 yılları arasında çıkardığı altı stüdyo albümü ile ismini elektronik rock gruplarının ilkleri arasına yazdırdı.

Richard Pinhas, Heldon’dan sonra 1970 sonlarından 1980 başlarına dek ardı ardına etkili ve eskimeyen elektronik müzik ağırlıklı solo albümler yaptı. Ardından 15 yıla yakın müziğe ara veren müzisyen 2000’li yılların başında etkileyici bir geri dönüş yaptı. Japon yeraltı müzik sahnesinin bütün doruklarından (Merzbow / Keiji Haino / Tatsuya Yoshida) Oren Ambarchi’ye dek birçok avantgard sanatçıyla ortak albümler çıkaran Pinhas, 2018’de Heldon’u canlandırdı. Topluluk, geçen mart ayında ilk defa Cafe Otto’da çaldıktan sonra, Nova Muzak kapsamında Borusan Müzik Evi’nde İstanbullu müzikseverlerle tanışacak.

Karanlık bir dünya

1990’lı yıllarda endüstriyel ve elektro akustik müziklerle uğraşan Alexei Tegin, 2000’lerin başında özellikle Budizm öncesi Tibet’teki dini ayin, tören (Bon geleneği) müziklerini ve kullanılan vokal tekniklerini güncel bir yorumla icra etmek için Phurpa’yı kurdu.

Moskovalı üçlü Phurpa, ismini eski Tibet geleneğinde özel törenlerde kullanılan bir bıçağın adından alıyor. Deneysel doom grubu Sunn’dan Stephen O’Malley’nin koyu hayranı olan topluluk, geçmiş yıllarda sanatçıyla birlikte turneler de yaptı. Dile getirdikleri karanlık dünyadan dolayı uç metal festivallerinde de çalan Phurpa, Nova Muzak serisine konuk olan ilk Rus topluluk olma özelliği de taşıyor.

PROGRAM

NOVA MUZAK #28

HELDON

PHURPA

3 KASIM 2018 CMT 20.30 BORUSAN MÜZİK EVİ

20.30 Kapı Açılışı

21.00 Phurpa

22.15 Heldon

Ayrıntılı bilgi için: www.borusansanat.com

Önceki İçerikGoogle’da cinsel tacize karşı iş bırakma eylemi
Sonraki İçerikIstPA 2019 başvuruları başladı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments