Otto Rapp ve Sürrealist Sanatı

Tekrar herkese merhabalar, bu ayki makalemde Avusturyalı Sürrealist sanatçı Otto Rapp ve onun sanatından bahsedeceğim.

Aslen Avusturyalı olan ve bir dönem Kanada’da yaşamış olan Otto Rapp, Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaşamaktadır. Burada sanatını icra eden Sanatçı, dünyanın çeşitli yerlerinde de düzenli olarak Sürrealizm konseptli sergilere katılmakta ve organizasyonlarında yer almaktadır.

Profesör Ernst Fuchs’un da yakın dostu olan Rapp, Viyana merkezli Fantastik-Realizm akımının çekirdeğinde yer almıştır. Otto Rapp’in eserlerinin detay seviyesi oldukça yüksek, metaforik ve teknikal virtüözitenin sınırlarında dolaşan kalem ve fırça vuruşlarıyla doludur.

Rapp’in eserleri yer yer Profesör Ernst Fuchs’dan, yer yer Max Ernst’den ve yer yer HR Giger’dan belirli ölçüde ilham aldığı eserleri oldukça kendine özgü ve vizyoner ortamların yer aldığı, nesnelerin başkalaştığı, dönüşüme uğradığı, gerçeküstü imgelerin kullanıldığı bir ambiyans ile doludur.

Rapp’in eserlerinde kullandığı teknik, detay seviyesi son derece yüksek olan, fırça vuruşlarının minimize edildiği ve izleyiciye hissettirilmediği, çoğunlukla monokrom etkilerde olan, yağlı boya, karakalem ve çini mürekkebi gibi teknikler ile bezeli olan, renk geçişlerinin ustalıkla kullanıldığı, gölge ve ışık oyunlarıyla doludur. 

Eserlerinde kullandığı imgeler birbirlerine geçerek Metamorfoza uğramakta, başkalaşmakta, dönüşüme uğramaktadır. Başka bir boyutta olduğumuzu hissettiren gerçeküstü bir ortamda bulunan figürler ve nesneler artık bize yabancı olan bir boyutta biçimlerini değiştirmektedir.

Eserlerinde yer yer bilim kurgu etkilerde barındıran gerçeküstücü ortamlar yaratan Rapp’in tekniği mücevherimsi işlemeler ve desenlerle doludur. Bu etkiyi genelde Rapp’in bütün eserlerinde görmek mümkündür.

Otto Rapp, halen Viyana’da aktif olarak sanatını icra etmeye devam etmekte ve aktif olarak sergiler düzenlemeye devam etmektedir.

Can Emed

Etiketler

0 yorum “Otto Rapp ve Sürrealist Sanatı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest