Piyanist Emre Yavuz’un Uluslararası Rahmaninov Turnesi’nin Son Etabı Başladı

0

15. Viyana Uluslararası Piyano Yarışması birinciliği ve Schubert Özel Ödülü’nün; 13. Uluslararası Schubert Piyano Yarışması üçüncülüğü ve Kissingen Piyano Olimpiyatları birinciliğinin sahibi piyanist Emre Yavuz, yaklaşık bir yıldır süren Uluslararası Rahmaninov Turnesi’nin üçüncü ve son etabına başladı.

Sergey Rahmaninov’un eserlerinin seslendirildiği; programında yurt içi ve dışında düzenlenen resital, orkestralı konserler ve oda müziği konserlerini barındıran turne Rahmaninov’un doğum yıldönümü olan 1 Nisan 2018 Pazar günü gerçekleşen resitalle başladı. Üç etaptan oluşan turnenin ilk etabı Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa, Eskişehir, Frankfurt, Dresden ve Cap Ferret Müzik Festivali’nde, ikinci etabı Bonn, Köln, Pinswang, Seibersdorf, Akşehir, Ankara, Hamburg’da düzenlenen konserlerden oluşmaktaydı. 2019 yılı Nisan ayında tamamlanacak olan uluslararası turnenin 13 Ocak 2019’da Brüksel Palais des Beaux-Arts resitaliyle başlayan son etabı Yavuz’un solist olarak yer alacağı orkestralı konserlerle devam ediyor. Emre Yavuz, 25 Şubat 2019’da Bilkent Konser Salonu’nda İhsan Doğramacı Anısına düzenlenecek olan konserde şef Gürer Aykal yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde Rahmaninov’un Paganini’nin Bir Teması Üzerine Rapsodi eserini, 11-12 Nisan 2019 tarihli 15. Uluslararası Bellapais İlkbahar Müzik Festivali Açılış Konseri’nde KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde Rahmaninov’un 3. Piyano Konçertosu’nu seslendirecek. Emre Yavuz’un konser programına http://www.emreyavuz.net/events sayfasından ulaşılabilir.

Emre Yavuz 2013’te Zubin Mehta yönetiminde Tel Aviv’deki yıllık geleneksel Gala Konseri’nde Beethoven’ın 3. Piyano Konçertosu’nu seslendirmiş ve 2015’te 2. Hacettepe Ulusal Piyano Yarışması’nda, 2016’da 15. Viyana Uluslararası Piyano Yarışması’nda birincilik ödüllerini ve Schubert Özel Ödülü’nü, Dortmund’da düzenlenen 13. Uluslararası Schubert Piyano Yarışması’nda üçüncülük ödülünü kazanmıştı. Yavuz, 2017 yılında Bad Kissingen’de 15.’si düzenlenen Kissingen Piyano Olimpiyatları’nda birincilik ödülüne layık görülmüştü.

NouvArt’tan Şeyma Şener’in Uluslararası Rahmaninov Turnesi kapsamında Emre Yavuz’la gerçekleştirdiği röportajı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Önceki İçerikKadebostany, “Monumental” için Türkiye’ye geliyor
Sonraki İçerikPagan: “Konserlerde milli maç heyecanı taşıyorduk”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments