Plak Mecmuası’nın 5.Sayısı Çıktı

0

Mylos Yayın Grubu bünyesinde yayın hayatına devam eden plak kültürü dergisi Plak Mecmuası yeni sayısıyla okuyucularla buluştu.

Derginin Önsözü;

Plak Mecmuası yeni sayısında çok özel bir röportaj içeriyor: Nâzım Hikmet’in “Çocuklar inanın, inanın çocuklar / Güzel günler göreceğiz güneşli günler” dizelerine ses veren, protest rock müziğimizin en önemli isimlerinden Edip Akbayram, Uğur Hakan Hacıoğlu’na konuştu. Bu uzun mu uzun, dolu dolu röportajın yanında bir özel röportaj daha var ki onda da Burak Süme sordu, Işıl Yücesoy cevapladı. Mecmua’nın bu sayısına röportajlarıyla konuk olan diğer müzisyenler ise Mavi Güneş 69 ve Zeynep Talu ile Barbaros.

Koleksiyoncu Sohbeti’ne gelirsek bu sayıda radyo programları ve yazdığı yazılarla plakseverlerin yakından tanıdığı bir isim var: Ercan İmre. Ercan İmre ile koleksiyonculuk geçmişini ve Türk koleksiyonculuğunu konuştuk.

Plak Mecmuası#5, plak kapaklarıyla ilgili de geniş bir içeriğe sahip. Serra Yentürk “Deklanşörden LP’ye: Mapplethore İmzası” yazısıyla rock’n’roll tarihinin önemli fotoğrafçısı Robert Mapplethorpe’un işlerini mercek altına alırken Bora Gürdaş da Abidin Dino, Nesuhi Ertegün ve Herbie Mann’ı buluşturan albümlerden bahsediyor. E. Kaan Tona ise hem The Rolling Stones’un meşhur Sticky Fingers albüm kapağının öyküsünü yazdı hem de Miles Davis’in albüm kapaklarındaki kadınların hikâyelerini… Bu arada Dr. Skull’ın Hammer Müzik etiketiyle basılan Rools 4 Fools plağının iç kapağındaki Aptülika çiziminde yer alan kişilerin de tam listesi Plak Mecmuası#5’te!

Plak Mecmuası#5, geride bıraktığımız Plak Dükkânları Günü’ne de el atıyor. Günün ülkemizde nasıl geçtiğine bir bakış atarken Plak Dükkânları Günü 2019 için çıkan özel baskı plaklara da derinlemesine el atıyoruz.

Bu sayımızda Queen meraklılarını da es geçmedik. Emre Metin Bilginer’in Queen üyelerinin solo albümlerini derinlemesine incelediği yazısını, yine Emre Metin Bilginer ile Uraz Özşakar’ın birlikte hazırladıkları “Koleksiyonerlere Notlar: Queen Soloları” bölümü izliyor.

Bütün bunların yanı sıra her zaman olduğu gibi İzzet Öz, Gökhan Budak, Bugay Akyüz, Deniz Ekim Tilif, Batıkan Baksı, Mina Maraşlıgil yazılarıyla bizlerle.

Hepinize keyifli okumalar dileriz. Sonraki sayıda görüşmek üzere!

Önceki İçerikRoll Life’ın Mayıs Sayısı Çıktı
Sonraki İçerikUluslararası İstanbul Opera Festivali, Temmuz’da benzersiz bir Troya yorumuyla açılışını yapacak
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments