Queen’e özel madeni “hatıra para” basıldı

0

İngiliz Krallık Darphanesi, efsanevi rock grubu Queen için madeni hatıra para bastı.

Queen’e özel madeni para, Krallık Darphanesi’nin ileride çeşitliliğini artırmayı planladığı ‘Müziğin Efsaneleri’ serisinin ilk ürünü oldu. Queen’in gitaristi Brian May, özel yapım madeni parayı tanıttığı kısa bir video yayınladı:

“Böyle bir şey kimin aklına gelirdi? Kraliyet Darphanesi’nden özel yapım bir para. Bir yüzünde Kraliçe Elizabeth, öteki tarafında Queen var.”

Diken’in aktardığına göre, grubun logosu ve üyelerinin çaldıkları enstrümanların işlendiği madeni parada, Freddie Mercury’nin Bechstein marka kuyruklu piyanosu, May’in ‘Red Special’ model gitarı, baterist Roger Taylor’ın ‘Ludwig‘ marka bas davulu, ve bas gitarist John Deacon’un ‘Fender Precision’ model bas gitarı bulunuyor.

Krallık Darphanesi’nden yapılan basın açıklamasında, madeni paradaki işlemeleri yapan Chris Facey’nin, grubun ünlü parçası ‘Bohemian Rhapsody’e saygı duruşu niteliğinde bir dizaynla, Freddie Mercury’nin piyanoda bastığı tuşları parçanın açılış notaları olarak dizayn ettiği belirtildi.

Farklı fiyat ve ebatlarda hazırlanan seride, 5 sterlinlik (38.5 lira) gümüş madeni paranın fiyatı 13 sterlin, 28 gram altından yapılan versiyonu ise 2 bin 100 sterline satılıyor.

Önceki İçerikQueen’e özel madeni “hatıra para” basıldı
Sonraki İçerikAjan Smith’e hayat veren Hugo Weaving, Matrix 4 kadrosuna dahil edilmedi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments