Şaziye Karlıklı’nın yeni kitabı: “Son Kadın”

Şaziye Karlıklı'nın yeni kitabı "Son Kadın" çıktı.

0

Daha önce Benli Belkıs ile Türk Mata Hari Emine Adalet’in yaşamöykülerini yazan gazeteci Şaziye Karlıklı, bu kez Osmanlı’nın son kadınefendisi Nimet Nevzat Hanım’ın izini sürdü. Son Kadın ismini verdiği yeni kitabında Karlıklı, Nimet Nevzat Hanım yaşamını yine bir roman tadında kaleme aldı.

Nimet, 1900’lü yılların başlarında İstanbul’da doğar. Saray bahçıvanlarından olan babası ölünce kız kardeşiyle beraber yoksul düşen annesinden ayrılıp halasının evinde yaşamaya başlar. 1908’de II. Meşrutiyet’in ilanından sonra İttihat ve Terakki’nin Harem’e Türk kızlarının da alınması için baskıları olmaktadır. Nimet henüz sekiz yaşındayken kendini Sultan Reşat’ın hareminde bulur Nimet’e burada bizzat Sultan Reşat tarafından Nevzat adı verilir. Nevzat, Harem’in usulleri, ilkeleri, düzeni ve yaşama biçimine alışana dek aradan yıllar geçer.

Harem kızları ya şehzadeler veya Sultan için yetiştirilmekte, ya hizmet görmekte ya da yaşları gelince Osmanlı devlet erkânından uygun isimlerle evlendirilerek Harem’den çeyizleriyle gönderilmektedir. Sultan Reşat ölünce, Vahdettin yeni padişah olur.

Bir bayram merasimi sırasında Nimet güzelliğiyle Vahdettin’in dikkatini çeker. Vahdettin, Nevzat adını beğenmez ve onun Nimet olarak kalmasını daha uygun bulur. Onun kendi özel hizmetine alınmasını emreder. Nimet, kendisinden yaşça çok büyük olan Sultan’ın kendisiyle beraber olmak isteyeceğini tahmin edince mecburen ona nikâh şartı koyar. Vahdettin de kabul eder. Anadolu’da Sakarya Muharebesi’nin yaşandığı günlerde 1921 yılında düğünleri yapılır ve Nimet kadınefendi (Sultan’ın nikâhlı resmi eşi) olur. 1922 yılında savaş bitip de saltanat kaldırıldıktan sonra Vahdettin, Malta’ya sürgüne giderken şehzadesiyle beraber yanında sadece Nimet’i götürmek ister ama muvaffak olamaz, Nimet bunu istemez. Sonrasında San Remo’ya geçen Vahdettin’in ona olan özlemiyle rahatsızlandığını öğrenen Nimet, yanına gider. San Remo’da Vahdettin’in günleri çok uzun sürmeyecek ve 1926’da ölecektir. Bu sırada alıştıkları hayatın dışına çıktıkları için pek çok maddi sıkıntı yaşayan hanedan, borçlarını ödemekte zorlanmaktadır. Vahdettin ölünce Nimet’in de orada kalması için herhangi bir sebep kalmaz ve Türk hükümetinden alınan özel izinle yeniden İstanbul’a döner. Tekrar evlenir ve yıllar sonra 1937’de anılarını Tan gazetesinde yayımlar. Bunun dışında uzun ve gözlerden uzak bir ömür süren Nimet Hanım, 1992’de hayata gözlerini yumar.

YazarŞaziye Karlıklı
YayıneviDoğan Kitap
Yayın TarihiEylül 2021
TürüBiyografi
Sayfa Sayısı304

Şaziye Karlıklı;

Şaziye Karlıklı, 1961’de İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1982’de Türk Haberler Ajansı’nda başladığı gazeteciliğe 1985’ten itibaren Nokta dergisinde devam etti. Ercan Arıklı yönetimindeki dergide toplum ve ekonomi üzerine araştırma ağırlıklı haberleriyle dikkat çeken Şaziye Karlıklı, bu dönemde “ileride yazabilirim” düşüncesiyle Türkiye’nin önemli figürleri ve olayları hakkında bilgi ve belge arşivlemeye başladı. Daha sonra Ekonomist dergisinin Haber Müdürlüğü de dahil olmak üzere çeşitli dergilerde yöneticilik yapan Şaziye Karlıklı, Para dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğinden sonra medyadaki aktif yöneticilik görevini bıraktı. Gazete ve dergilerde yazmayı sürdürmekle birlikte ağırlıklı olarak kurum tarihi kitapları ve kent anlatıları üzerine çalıştı. Uzun yıllar Türkiye’nin önemli bir grubuna yayın ve iletişim danışmanlığı da yapmış olan yazar, günümüzde bütün profesyonel sorumluluklarını bıraktı ve “ileride yazabilirim” dediği kişi ve olayları kitaplaştırmaya başladı. Benli Belkıs: Efsane Aşkların Kadını (2018) ve Emine Adalet: Kara Kâküllü Kız (2020) Doğan Kitap’tan yayımlandı. Evli ve bir çocuk sahibi olan yazar, Ayvalık’ta yaşıyor.

Önceki İçerikKezzo’dan yeni EP: “Uzun Yolda Hip-Hop”
Sonraki İçerikEzgi Ayvalı’dan ilk roman: “Kırk Kabuklu Çekirdek”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments