Seçil’in kişisel sergisi: “Being”

Seçil’in “Being” adlı kişisel sergisi adas İstanbul’da izleyiciyle buluşmaya devam ediyor

0

Yaşamına ve çalışmalarına Londra’da devam eden sanatçı Seçil, uzun bir aradan sonra İstanbul’da bir kişisel sergiyle sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Sanatçının ilk defa gösterilen ve sergi için üretilmiş işlerinden oluşan “Being”, 4 Mayıs 2024 tarihine dek adas İstanbul’da izleyiciyle buluşuyor.

Sergi adına da ilham olan, yaşamın içerisinde bireyin “olma hâli” fikri, Seçil’in uzun zamandır üzerine düşündüğü bir konu. Bu fikrin eserlerine sirayet etmesiyle ortaya çıkan “Being” (Olma Hali) ve “Being in Love” (Aşık Olmak) adlı iki eserini sergi çerçevesinde izleyiciyle buluşturan sanatçı, önceki çalışmalarına göre renk ve dokunun daha ön plana çıktığı, hareketten beslenen ve parça bütün ilişkisini vurgulayan eserleriyle bizi baş başa bırakıyor. Çok parçalı ve büyük boyutlu oluşlarıyla dikkat çeken eserlerden “Being” (Olma Hali) 18 metre boyutunda ve 12 parçadan oluşuyor, “Being in Love” (Aşık Olmak) ise modüler bir kurguyla bir araya gelen 30x30cm boyutunda 30 parçadan bir araya geliyor.

Deneyimlediği özgürleşme ve dönüşüm yolculuğunun izlerine üretimlerinde rastlayabileceğimiz Seçil, bu yolculuk sürecinde kendisine soyadı olarak da seçtiği “Being”i (Olma Hali) serginin çatısı olarak kurguluyor. Okumaları, araştırmaları ve meditasyon pratiklerinden beslenen sanatçının, Rupert Spira’nın kitabı ve dinlediği söyleşisi ilham kaynakları arasında yer alıyor. “Her şeyde bir varlığı parıldatan benim olma halimdir.” Rupert Spira/I am

Yapıtlarında soyut kavramları ve deneyimleri aktarmak için çeşitli formlar kullanan Seçil, metafizik içgörüleri geometri dili aracılığıyla estetik bir görsel forma dönüştürüyor. Eserlerinde sınırların ve kalıpların dışına çıkma, köklerinden taşarak bağlama, birleştirme, bir araya getirme amacı güden sanatçı, soyut kavramlar ile somut formlar arasında etkileşim kurarken bir nevi köprü görevi üstleniyor. Çalışmalarında metafizik ve geometri arasındaki simbiyotik ilişkinin altını çizen Seçil’in “Being” sergisinin ana taşıma sponsorluğunu THY, diğer taşıma sponsorluğunu ALFA Freight üstleniyor. Sanatçının adas İstanbul’daki “Being” sergisine eş zamanlı olarak Artnivo’da “Possibilities” (Olasılıklar) isimli online bir sergisi gerçekleşiyor.

“Bu serginin tamamında sergilenen eserlerde kişisel ve sanatçı yaşamımdaki tüm deneyimlerimde, bireyin nefesinin, zihin ve kalbi arasındaki senkronizasyonun ve olma hâlinin uyum içerisinde var olmasının ötesinde hiçbir şeyin önemi olmadığına vurgu yapmak istedim. Bu bağlamda da sanatçı olarak ürettiğim eserlerin üretim esnasındaki niyeti, hem içerik hem de görsel gücün yarattığı atmosfer ve içinde bulunduğum dönemin yaşama kattığı değerle ilgileniyor, sonsuzlukta en ideal ve güzel olanı arıyorum.” Seçil

A: Seyrantepe, Çalışkan Sokağı No:33, 34418 Kâğıthane/İstanbul
T: +90 (212) 280 34 42
W: www.adas.ist

Önceki İçerik4. İstanbul Dijital Sanat Festivali başlıyor
Sonraki İçerikBu Hafta Vizyona Giren Filmler (26 Nisan 2024)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments