Selda Bağcan, Utrecht’te gerçekleşecek ‘Edebiyat Festivali’nde konser verecek

0

Selda Bağcan; UNESCO Edebiyat Kenti seçilen Utrecht’te bu yıl ilk kez düzenlenen Utrecht Uluslararası Edebiyat Festivali’ne (ILFU) efsanevi sesiyle konuk oluyor.

Birçok edebi etkinliğin yanı sıra film gösterimlerine, sergi ve konserlere ev sahipliği yapacak festivalde Bağcan, 25 Eylül Salı akşamı Tel Avivli rock grubu Boom Pam ile birlikte muhteşem bir konser verecek.

2017 yılında UNESCO Edebiyat Kenti seçilen Utrecht, bu yıl ilk kez düzenlenen Utrecht Uluslararası Edebiyat Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. 15 – 29 Eylül 2018 tarihleri arasında iki hafta boyunca sürecek olan festivalde birçok edebi etkinliğin yanı sıra film gösterimleri, sergi ve konserler de yer alacak.

Dünyanın en iyi kadın vokalleri arasında gösterilen Selda Bağcan da festival kapsamında Utrech’te konser verecek. 25 Eylül 2018 Salı akşamı saat 20.15’te TivoliVredenburg Konser Salonu’nda vereceği konserde Bağcan, Tel Avivli rock grubu Boom Pam ile birlikte sahne alacak.

Türk müziğinin en isyankâr, gür ve içten tarafını özetleyen bir diskografiye sahip olan Selda Bağcan, yurt dışında Türkiye’nin Bob Dylan’ı olarak tanımlanırken ismi, Joan Baez ve Joni Mitchell gibi isimlerle birlikte anılıyor. Müzik dünyasından tanınmış birçok ismin de hayran olduğu sanatçının ezgileri, Dr. Dre ve Mos Def gibi müzisyenlerin albümlerinde de kendilerine yer buluyor. Sanatçının şarkılarının, yurt dışındaki eğlence mekânlarında, partilerde çalınan ve büyük ses getiren remikslerinden oluşan “Selda Bağcan Remix” albümü geçtiğimiz eylül ayında yayınlandı.

Dünya basınında hakkında övgü dolu sayısız yazı yazılan, müziği ve duruşu ile farklı kategorilerde incelenen Bağcan, dünyanın dört bir yanından hayranlarıyla buluşmaya ve albüm çalışmalarına devam ediyor.

Bilgi için: ilfu.nl/programma/selda-bagcan

SELDA BAĞCAN HAKKINDA

Muhteşem sesi ve farklı yorumu ile dünyadaki pek çok müzik araştırmacısında şaşkınlık ve merak uyandıran Selda Bağcan; tüm dünyada dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bir sanatçı. ABD’de The Times gazetesinde yayınlanan “Dünya Müziğinde Yaşayan Efsane ve Tarihi Kadın Şarkıcılar” listesindeki 81 ismin arasına “Efsane Anadolu Şarkıcısı” olarak adını yazdıran Bağcan; İngiltere’de ise ünlü Rolling Stones dergisinin “100 Yılın En İyi 100 Kadın Vokali” listesinde yer alıyor. Elijah Wood, Antony Hegarty, Florence Welch gibi birçok dünya starının hayran olduğu efsanevi sanatçının albümleri ise, özellikle DJ’ler ve araştırmacı müzisyenlerin büyük ilgisini çekiyor.

Önceki İçerikÜniversite öğrencileri soruyor, Müzik insanları cevaplıyor: “Müzik Zirvesi”
Sonraki İçerikTürkiye Blues sergisi EMOP Berlin’de
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments