Steven Moffat ve Mark Gatiss’in kadın Sherlock adayları

Sherlock Holmes, kadın olsaydı kimler canlandırırdı? Steven Moffat ve Mark Gatiss, görmek isteyecekleri aktrisleri açıkladı.

0

Sherlock dizisinin yaratıcıları Steven Moffat ve Mark Gatiss, Sherlock Holmes kadın olsaydı kimlerin canlandırmasını görmeyi isteyeceklerini açıkladı.

25 Temmuz 2010’da yayımlanmaya başlayan Sherlock’un 10. yıldönümünde internet üzerinden düzenlenen etkinlikte dizinin yaratıcıları hayranların sorularını yanıtladı. BBC One’da yayımlanan dizide Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman yer alıyordu.

NME’in haberine göre Steven Moffat, hayranların eğer Sherlock Holmes karakteri kadın olsaydı hangi oyuncunun onu canlandırmasını tercih edeceği yönündeki sorusuna şu yanıtı verdi: “Birçok oyuncu var. Michelle Gomez fikrini epey sevdim.”

Öte yandan Mark Gatiss de Fleabag dizisinde yer alan Phoebe Waller-Bridge’i önerdi. Moffat’ın önerdiği isimlerden bir diğeriyse Olivia Colman. Moffat’ın eşi bir diğer televizyon yapımcısı Sue Vertue, Killing Eve dizisinde yer alan Jodie Comer’i önerdi.

Moffat ayrıca karaktere dair herhangi bir değişiklik yapmadan Sherlock’u kadın bir oyuncunun canlandırmasının neden kolay olabileceğini de anlattı: “Burada oturup, kadın Sherlock Holmes’e dair epey isim sayabiliriz. Bu rolün kadın bir oyuncu tarafından kolayca canlandırılabileceğini düşünüyorum. Herhangi bir değişiklik yapılması gerektiğini sanmıyorum. Zamirleri değiştirin, ismi değiştirmenize bile gerek yok. Sherlock Holmes çok kolay kadın olabilir.”

Bununla birlikte kadın Watson konusunda Moffat bir dizi problemin yaşanabileceğini söylüyor. Moffat, bu rol için birini düşünmenin “bir miktar daha zor” olduğunu belirtiyor. Moffat şu ifadeleri kullandı: “Neye takıldım biliyor musunuz? John Watson’ı kadın olarak kim canlandırırdı?”

Gattis bunun duruma göre değişebileceğini belirtiyor. ABD’li Sherlock Holmes uyarlaması olan Elementary dizisinde Jonny Lee Miller dedektifi canlandırırken, Watson karakterini Lucy Liu oynamıştı.

Independent Türkçe
Önceki İçerikAsuman Dabak’tan sürpriz proje: “Hayat Bi’ Gün”
Sonraki İçerikSteven Moffat ve Mark Gatiss’in kadın Sherlock adayları
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments