“The Substance” Cannes’ı büyüledi

Coralie Fargeat’ın yönettiği ve Demi Moore ile Margaret Qualley'nin başrollerini paylaştığı "The Substance", Cannes Film Festivali'nde büyük beğeni topladı.

0

Çarpıcı, mide bulandırıcı, meydan okuyan ve komik “The Substance” – Fransız yönetmen Coralie Fargeat’ın Demi Moore ve Margaret Qualley’nin başrollerini paylaştığı bir vücut korku filmi – Cannes Film Festivali’nde Pazar gecesi 11 dakikalık bir ayakta alkışla büyük beğeni topladı.

Film, bir zamanlar büyük bir aktris olan (Moore) ve belirli bir yaşa gelince Jane Fonda tarzı bir fitness programına yönelen bir kadının hikayesini anlatıyor. İşten kovulunca, ona filmin adını taşıyan tıbbi tedaviyi deneme şansı sunuluyor. Bu tedavi, hücre yenileme süreciyle daha genç ve daha iyi bir versiyonunu vaat ediyor.

Moore bu teklifi kabul eder ve kendini banyoda, omurgası açılmış halde bulur; yeni versiyonu (Qualley) sırtından çıkarak doğar. Genç, dinamik ve umut dolu olan bu iki karakter, önemli bir kural ile birlikte var olurlar: Her iki bedende birer hafta dönüşümlü olarak yaşamak zorundadırlar.

Film, Hollywood’da kadınların yaşadığı zorluklar, yaşlanmanın acımasızlığı ve kendinden nefret etmenin sonuçları hakkında metaforlarla dolu. Cannes izleyicisi, kanlı sahneler, sökülen dişler, soyulan tırnaklar ve son zamanların en grotesk protezlerini içeren bu filmi büyük bir ilgiyle izledi. Film, kalbi zayıf olanlar için değil.

İzleyiciler, filmin karanlık EDM ağırlıklı müziğine dans ederek ve alkışlarla eşlik ettiler, en acımasız sahnelerde tiksintiyle geri çekildiler ve uzuvlar sinek gibi düşerken kahkahalara boğuldular. Variety, bu yıl Palais’de bu kadar coşkulu bir kalabalık görmediğini belirtti. Ancak tüm şok edici unsurlar ekranda değildi. “The Substance”, 22:15’te gösterime girecekti, ancak neredeyse yarım saat gecikmeyle başladı. Oyuncular ve film ekibi, genellikle gösterimlerin başlamasından en az 20 dakika önce gelirler, fakat bu kez gösterim saatinde ortalıkta yoktular. Film nihayet 22:45’te başladı (Fransa’da, kötü davranışlar en az korku filmleri kadar ürkütücü olabilir).

Getty Images

Alkışlar sona erdikten sonra Fargeat, “Bu bir yolculuktu,” dedi ve “Emilia Pérez”in cumartesi gecesi dokuz dakikalık alkış rekorunu kırdığını ekledi.

Moore, “Cannes’da ilk kez bir filmin galasında yer alıyorum. Burada olmaktan çok mutluyum. Biraz yoruldum — bu oldukça yoğundu,” dedi.

“The Substance” oyuncu kadrosunda ayrıca Dennis Quaid, Hugo Diego Garcia, Phillip Schurer ve Joseph Balderrama da yer alıyor.

Variety ile yaptığı bir röportajda Fransız yönetmen, filmin feminist temalarını tartıştı ve vücut korkusunun “tüm bu kadın sorunlarının şiddetini ifade etmek için mükemmel bir araç” olduğunu söyledi.

#MeToo hareketinin Fransa’da büyüdüğü bu yılki festivalde, Fargeat filmin bu soruna daha fazla ışık tutmasını umuyor. “Bu konuda hala inşa etmemiz gereken büyük duvarda küçük bir taş olmayı umuyorum ve dürüst olmak gerekirse, filmimin o duvarın taşlarından biri olmasını da umuyorum. Gerçekten de bu filmle yapmak istediğim buydu,” dedi.

Film, Fargeat’ın Cannes’daki ilk gösterimi oldu. İlk filmi, 2017 yapımı “Revenge,” Toronto’da prömiyer yapmış ve dünya genelindeki festivallerde eleştirmenlerden övgü almıştı. Biraz şaşırtıcı bir şekilde, Moore da festivalin resmi seçkisinde ilk kez yer alıyor. Qualley için “The Substance”, yarışmada yer alan iki filminden biri — 29 yaşındaki oyuncu ayrıca Yorgos Lanthimos’un “Kinds of Kindness” adlı filminde de yer alıyor, bu film Cannes’da Cuma gecesi prömiyer yapmıştı.

Önceki İçerikKadının Türküsü projesinin yeni teklisi: “Zühtü”
Sonraki İçerik52. İstanbul Müzik Festivali, ödüllü genç piyanist İlyun Bürkev’le açılacak
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments