52. İstanbul Müzik Festivali, ödüllü genç piyanist İlyun Bürkev’le açılacak

Ödüllü genç piyanist İlyun Bürkev, 21 Mayıs’ta 52. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konserinde sahne alacak.

0
İlyun Bürkev

Türkiye’nin genç ve yetenekli piyanisti İlyun Bürkev, 21 Mayıs’ta 52. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konserinde sahne alacak. Bürkev, Şef Cem Mansur’un yönetiminde, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde gerçekleşecek açılış konserinde, Grieg‘in tutkulu ve oyuncu Piyano Konçertosu’nu icra edecek.

Henüz 4 yaşındayken başladığı müzik eğitimine Salzburg Mozarteum Üniversitesi’nde devam eden İlyun Bürkev, hem yurtiçinde hem yurtdışında elde ettiği başarılarla adından çokça söz ettiriyor. Genç yetenek, geçtiğimiz sezonu Bonn Klasik Filarmoni eşliğinde Berlin Konzerthaus’tan başlayan 11 konserlik Almanya turnesiyle açtı. Bürkev, 2024 sezonunda İstanbullu müzikseverlere benzersiz bir müzikal şölen yaşatmaya hazırlanıyor.

İKSV’nin 52’nci İstanbul Müzik Festivali, 21 Mayıs’ta İlyun Bürkev’in performansı ile açılacak. 15 yaşındaki Bürkev, şef Cem Mansur yönetiminde, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Grieg’in tutkulu ve oyuncu Piyano Konçertosu’nu icra edecek. Verdi’nin Otello operası için bestelediği “Danslar” ile Çaykovski’nin Romeo ve Juliet Fantezi Uvertürü’nün de yer aldığı program, gençliğin enerjisi ve müziğin büyüsüyle dopdolu bir açılışla bir kez daha yazı müjdeleyecek. Açılış gecesinde, Türk klasik müzik dünyasının duayenlerinden Cem Mansur’a, yöneteceği konser öncesinde İstanbul Müzik Festivali Onur Ödülü takdim edilecek.

İlyun Bürkev, 4 yaşında başladığı piyano eğitimine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarı’nda Prof. Burcu Aktaş Urgun’un ardından, devlet sanatçısı piyanist Gülsin Onay ve Salzburg Mozarteum Üniversitesi’nde Prof. Pavel Gililov ile devam ediyor. İlk uluslararası başarısını henüz 10 yaşındayken kazanan ve katıldığı birçok uluslararası piyano yarışmasından derecelerle dönen İlyun Bürkev, son olarak Philadelphia Müzik Festivali Concerto yarışmasında hem kendi yaş kategorisinde 1.’lik ödülü hem de tüm kategorilerde Overall Runner Up ödülünü kazandı. Gülsin Onay’ın “veliahtım” dediği genç yıldız, temmuz ayında Philadelphia orkestrası üyeleriyle Winner Circle Konser gecesinde aynı sahneyi paylaşacak. 15 yaşındaki Bürkev’in Yağmur Ormanı V (Varyasyon 3) adlı sergiden ilhamla bestelediği ‘The Wind’ isimli bir eseri bulunuyor.

Önceki İçerik“The Substance” Cannes’ı büyüledi
Sonraki İçerikScarlett Johansson’dan OpenAI’ye yasal uyarı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments