Tianzhou 6, Tiangong uzay istasyonuna başarıyla kenetlendi

Tianzhou-6 kargo uzay aracını taşıyan Uzun Yürüyüş-7 Y7 roketi, Çin'in güneyindeki Hainan ada eyaletinde bulunan Wenchang Uzay Aracı Fırlatma Alanı'ndan uzaya gönderildi.

0
Tianzhou 6 robotik kargo gemisi Tiangong uzay istasyonu ile bağlantı kurdu. [Fotoğraf/VCG]

Tianzhou 6 kargo uzay aracı, sabah erken saatlerde Tiangong uzay istasyonu ile bağlantı kurdu.

Ajans tarafından yapılan kısa açıklamada, kargo aracının Tiangong istasyonunun arka kapağına sabah 5:16’da kenetlendiği ve istasyonla birlikte Dünya’dan yaklaşık 400 kilometre yükseklikte alçak dünya yörüngesinde uçmaya başladığı belirtildi.

Shenzhou XV görevinin mürettebat üyelerinin malzeme transferi için zamanı geldiğinde Tianzhou 6’ya gireceği belirtildi.

Bu yıl Çin’in Tiangong uzay istasyonunu ziyaret edecek ilk uzay aracı olan Tianzhou 6, Çarşamba gecesi ülkenin en güneyindeki ada eyaleti Hainan’da bulunan kıyıdaki Wenchang Uzay Fırlatma Merkezi’nden bir Long March 7 taşıyıcı roketiyle fırlatıldı.

Üç kişilik mürettebata 280 gün boyunca yetecek yaşam ihtiyaçları da dahil olmak üzere toplam ağırlığı yaklaşık 5,8 metrik ton olan yaklaşık 260 paket taşıyor.

Toplam ağırlığı 714 kg olan 98 paket bilim yükü bulunmaktadır. Bunlar yeni ekipmanlar, yedek parçalar ve deneyle ilgili malzemeler içeriyor. Faydalı yükler, yaşam bilimleri, biyoloji ve mikro yer çekiminde akışkan fiziği ile yanma ve malzeme bilimleri gibi disiplinlerde 29 bilimsel deney ve teknolojik testte kullanılacak.

Geçtiğimiz hafta Tianzhou 5 kargo aracı Tiangong uzay istasyonundan ayrıldı ve tek başına uçuş dönemine başladı. Uzay ajansına göre, altı aylık yolculuklarını tamamladıktan sonra Dünya’ya dönecek olan Shenzhou XV mürettebatının ayrılmasının ardından önümüzdeki haftalarda uzay istasyonuna yeniden kenetlenmesi planlanıyor.

Önceki İçerikEkspresyonizm
Sonraki İçerikBu Hafta Vizyona Giren Filmler (12 Mayıs 2023)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments