Türkiye’den iki film Cinema Verité’de

Erdal Hoş - Nuran Özkan

13. İran Uluslararası Cinema Vérité Belgesel Film Festivali sürerken festivalin daimi katılımcıları arasında yer alan Türk filmleri de dikkat çekiyor.

Bu yıl festivale Türkiye’den gönderilen 30’dan fazla film arasında iki film dünya çapında izleyicinin beğenisine sunuldu.

“DÖNENE KADAR BENİM ÜLKEM” VE “ACİL ÇIRAK ARANIYOR”

Nuran Özkan ve Erdal Hoş tarafından yönetilen “Geri dönene kadar beni ülkem” ve Osman Çakır tarafından yönetilen “Acil Çırak Aranıyor” adlı belgesel filmler başarılı gösterimleriyle festivalde ilgi topladı. Özellikle İranlı seyircilerin beğenisini çeken Türk filmlerinin İran uydu kanallarıyla izlendiği ifade edildi. Çakır’ın yönettiği “Acil Çırak Aranıyor” usta kalfa geleneğinin devam ettiği ve özellikle oto sanayisini kapsayan alanlarda Türk çocukların erken yaşlarda iş hayatına katılmalarını konu alıyor. Sektördeki uzmanların ğzından konuya değinen belgeselde Çakır bu konuya ışık tutmaya çalışırken izleyiciyi de sorunla mücade yolları hakkında bilgilendiriryor.

FIFA ÜYESİ FİLİSTİN HAKKINDA

“Dönene kadar benim ülkem” adlı çalışmada ise 1998’den beri Uluslararası Futbol Federasyonu üyesi olan Filistin ve FIFA üyeliğini sorguluyor. Filistin milli takımı ilk resmi maçlarını 2012 yılında sadece kendi topraklarında oynayabilmişlerdi. Özkan ve Hoş futbol üzerinden göçmen sorununa değindikleri filmleriyle beğeni topluyor.

İran 13. Uluslararası Belgesel Film Festivali Cinema Verite 9-16 Aralık tarihlerinde başkent Tahran’da devam ediyor. Ulısal ve uluslararası arenada filmler birinciliğe yarışıyor.

Etiketler

0 yorum “Türkiye’den iki film Cinema Verité’de”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest