Türkiye’nin ilk “Uluslararası Distopya Film Festivali” başvuruları başladı

Uluslararası Distopya Film Festivali, 10 – 12 Aralık 2021 tarihleri arasında ilk kez gerçekleşecek.

0

10 – 12 Aralık 2021 tarihleri arasında ilk kez gerçekleştirilecek olan Uluslararası Distopya Film Festivali, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla ve Üsküdar Belediyesi iş birliğiyle Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından İstanbul’da düzenlenecektir.

Festival kapsamında distopya türünde ulusal ve uluslararası filmlerden oluşan “Uzun Metraj Film Seçkisi”, “Uluslararası Kısa Film Yarışması” ve “Ulusal Kısa Film Senaryo Yarışması” gerçekleştirilecektir. Festival, distopya türüne dikkat çekmek, ülke sinemamız içerisinde distopya film üretimini arttırmak, tür çeşitliliğini dengelemek ve çağı yakalayan yenilikçi filmlere fırsat eşitliği yaratmak amaçlarıyla hayata geçirilecektir.

Teknolojik gelişmelerin her geçen gün arttığı çağımızda geleceğin öngörüsünü sunan ve bilimsel gelişmelere zemin hazırlayan bir tür olarak distopyalar, çağın ötesinde vizyonuyla distopya türündeki filmlere daha çok alan açılmasının ne kadar elzem olduğu ortaya çıkmaktadır. Uluslararası Distopya Film Festivali’nde distopya kavramı disiplinlerarası bir çerçevede dünyanın prestijli üniversitelerinden akademisyenlerin yer alacağı paneller dizisinde kuramsal olarak ele alınacaktır. Festivalin teknoloji bölümünde ise yapay zeka ve yeni teknolojik gelişmelere yer verilecektir. Festival Direktörlüğünü yönetmen Hatice Aşkın’ın, Sanat Yönetmenliğini yazar Gülşah Elikbank’ın üstlendiği Uluslararası Distopya Film Festivali’ne başvurular distopyaff.com web sitesi üzerinden gerçekleştirilecektir.

Önceki İçerik#60JahreMusik Berlin etkinliği “Frühstück Alla Turca” gerçekleşti
Sonraki İçerikAyça Özefe’den yeni şarkı: “Başka Dünyaya”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments