Universal’den Tayland çıkarması: Lyra ve T-Pop

0

Güney Kore’nin dünyayı saran pop müziği, diğer ülkeleri de etkilemeye devam ediyor. K-pop’u takip eden akımlardan biri de Tayland’dan geldi. 

Dünyanın en büyük müzik şirketi Universal’le anlaşan Lyra isimli müzik grubunun da hedefi K-pop’un dünyaca ünlü markası BTS gibi şöhret kazanmak. Elemanlarının hepsi kadın olan Lyra’dan 20 yaşındaki Jennis Oprasert, “Beklentilerimiz yüksek, T-pop müziğini dünyaya tanıtmak istiyoruz” dedi.

Universal’in Tayland’daki baş yöneticisi Paul Sirisant’sa oynadıklarının bir kumar olduğunu ancak orijinal bulduğu T-pop grubunun başarıyı yakalayacağına inandıklarını söyledi. 

Tayland’ın Independent Artist Management (iAM) şirketiyle anlaşan Universal, 80 kadını seçmelere aldıktan sonra gruptaki 6 kişiyi seçti. Önce aylarca Zoom üzerinden birlikte çalışan grup üyeleri, sonrasında aynı eve taşındı. Los Angeles’a gitme planlarıysa küresel salgın yüzünden sekteye uğradı. 

Önceden BNK48 ismindeki grupta yer alan isimlerden 18 yaşındaki Natticha ‘Fond’ Chantaravareelekha, süreci şöyle anlattı: “Hiç de kolay bir süreç değildi. Dans olsun, müzik tarzı olsun farklıydı. Daha önce hiç bunu denememiştim ama ne kadar zor olsa da çocukluğundan beri bu işi yaptığım için hazırım.”

7 Ekim’de yayımlanan ve grupla aynı adı taşıyan ilk teklileri, 6 buçuk milyonu aşkın kişi tarafından izlendi.

Grubun adını bulan 20 y aşındaki Punsikorn ‘Pun’ Tiyakorn, Tayland’ın iki geleneksel enstrümanına yer vererek müziklerini zenginleştirdiklerini ifade etti. 

Lyra’nın hayranları da şimdiden oluştu. 23 yaşındaki Danaiphat Singto, “Onları sonuna kadar destekliyorum. Onların dünya çapında kitlelere ulaşmalarını gerçekten istiyorum” dedi. 

K-pop gruplarından ilham alan tek yer Tayland değil. Pek çok Asya ülkesinde benzer girişimler var. Daha önce de Filipinli erkek grubu  SB19 da F-pop’u dünyaya tanıtma iddiasıyla ortaya çıkmıştı. – Reuters

Önceki İçerikMonika Bulanda’dan Türkçe şarkı: “Dur”
Sonraki İçerikARTED webinarında sağlık sektörü ve bilişim çağı konuşuldu
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments