USS Harder’ın enkazı 80 yıl sonra bulundu

Lost 52 Project, denizaltı enkazını tespit ederek kaybolan 79 mürettebatı onurlandırdı ve keşfin bir savaş mezarı olarak korunması gerektiğini vurguladı.

0

Gemi enkazı avcıları, 1944’te Filipinler yakınlarında Japon savaş gemisiyle savaşırken batan ünlü Amerikan denizaltısı USS Harder‘ın kalıntılarını keşfetti. New York merkezli Lost 52 Project‘e göre, USS Harder’ın enkazı, Kuzey Filipin adası Luzon’un yakınlarındaki Güney Çin Denizi’nin dibinde, yaklaşık 3,750 feet (1,143 metre) derinlikte yatıyor.

Denizaltının son göreviyle ilgili deniz raporlarına göre, Gato sınıfı bir denizaltı olan Harder — adını bir balık türünden almış ve “Hit ‘Em Harder” lakabını taşıyan — 24 Ağustos 1944’te Japon bir destroyerle savaşırken ağır derinlik bombası hasarı aldıktan sonra battı ve tüm mürettebatıyla birlikte yok oldu.

Harder, II. Dünya Savaşı’nın en ünlü Amerikan denizaltılarından biriydi. ABD Donanması kayıtlarına göre, Pasifik savaş tiyatrosunda altı başarılı devriye sırasında beş Japon destroyerini ve birkaç diğer düşman gemisini torpido ile batırdı. Lost 52 Project’in kurucusu Tim Taylor, “Bu, en ünlü II. Dünya Savaşı denizaltılarından biri ve tarihi bir deniz keşfi.” dedi.

Taylor, otonom sualtı araçları (AUV’ler) ve diğer teknolojileri kullanarak sualtı sitelerinde veri toplayan Tiburon Subsea adlı bir şirketin CEO’sudur. Ayrıca, II. Dünya Savaşı sırasında denizde kaybolan 52 Amerikan denizaltısını ve Soğuk Savaş sırasında kaybolan dört denizaltıyı bulmayı amaçlayan Lost 52 Project’i yönetmektedir. Taylor, ekibinin daha önce sekiz geminin enkazını bulduğunu ve USS Harder’ın enkazının dokuzuncu keşifleri olduğunu belirtti.

Her bir sualtı enkazı, battığında hayatını kaybeden mürettebat için bir savaş mezarıdır ve Harder’ın kayıp mürettebatı, enkaz bulunduğunda hizmetleri için anıldı. Taylor, “Bir denizaltıyı bulduğumuzda, mürettebatı anmak için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuyoruz, mürettebatın her bir üyesi için çanı çalıyor ve ekibimizin bir diyakonu tarafından yönetilen bir dua töreni düzenliyoruz.” dedi.

Ekip, son savaşının raporlarını inceleyerek ve uygun bölgelerde sonar kullanarak enkazı tespit etti. Derinlik nedeniyle, AUV aramaları şarttı ve son haftalarda nispeten iyi hava koşulları aramayı kolaylaştırdı.

Enkazın bulunduğu derinlik, dalgıçlar tarafından ziyaret edilemeyecek kadar derin ve ABD Donanması, enkazı korunan bir alan olarak belirledi. “Enkaz, ulusun savunmasında hayatını veren denizcilerin son dinlenme yerini temsil ediyor ve tüm taraflar tarafından bir savaş mezarı olarak saygı gösterilmelidir.” diye belirtti Donanma.

Taylor, AUV görüntülerinin denizaltının oldukça iyi durumda olduğunu gösterdiğini ekledi. “Derinlik bombalarının verdiği hasar hariç, denizaltı nispeten sağlam.” dedi. Ve şimdi, 80 yıl sonra, enkazın deniz yaşamı için bir yuva haline geldiğini belirtti. “Birçok deniz canlısı, denizaltının üzerinde yaşıyor; bu oldukça olağanüstü.” dedi.

Önceki İçerikJudas Priest’ten Türk hayranlarına mesaj
Sonraki İçerikEfza’dan yeni EP: “Direnç”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments