Yapay zeka “Uzay Opera Tiyatrosu” ile yarışma kazandı

Yapay zeka "Uzay Operası Tiyatrosu" adlı resmiyle sanat yarışmasını kazandı.

0

ABD’de düzenlenen yarışmayı kazanan Uzay Operası Tiyatrosu adlı resim, kısa süre önce halka açılan Midjourney’e ait.

Yapay zekanın çizdiği bir resim, ABD’deki Colorado Eyalet Sergisi’nin güzel sanatlar yarışmasında ödül kazandı. Colorado merkezli oyun şirketi Incarnate Games’in başkanı Jason Allen, verilen kelimelerden yola çıkarak görseller üreten yapay zeka programı Midjourney’de oluşturduğu bir resimle yarışmaya katıldı.

Fransızca “Théâtre D’opéra Spatial” (Uzay Opera Tiyatrosu) adlı eser, gerçekten de uzay operasından alınmış gibi görünen sahneyi betimliyor ve ustaca yapılmış bir tablo gibi görünüyor.

Görselde, barok tarzda bir salondaki insan figürleri, dairesel bir pencereden görünen parlak manzaranın önünde resmediliyor. Resmi tuvale basan Allen, yarışmanın dijital sanat dalında birinci olduğunu ve 300 dolarlık nakit ödülü aldığını, Sincarnate kullanıcı adlı Discord hesabından duyurdu.

VICE’a konuşan Allen, resmin şekillenmesine kendisinin de yardımcı olduğunu ekledi. “Daha sonra yayınlayacağım özel bir konuyu araştırıyordum. Midjourney’i kullanarak 100’lerce görüntü oluşturdum ve haftalar süren çalışmadan sonra ilk üçünü sıraladım ve bunları tuvale yazdırdım” dedi.

Milliyet
Önceki İçerikPrintlife@Home 2022 fotoğraflarınızı dünyayla buluşturuyor
Sonraki İçerikBarış Çapkın’dan duygusal yeni çalışma: “Gözlerin mi Kaldı”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments