Yeni Çıkan Kitaplar (Ocak 2024)

Ocak ayının yeni çıkan kitapları okurlarla buluştu.

0

Yeni yılın ilk ayında, Ocak 2024’te çıkan kitapları sizler için derledik. Yelpazemiz epey geniş; Türkçe edebiyat ağırlıklı olarak romandan oluşsa da inceleme, deneme ve polisiye öykü türleri okuyucunun beğenisine sunuluyor. Çeviri eserlerimizde ise fantastik ve bilimkurgu türünün önde gelen yazarları okuyucularıyla kavuşuyor. Yanı sıra dünya edebiyatında öykü türünde de birçok yapıtın raflarda yerini aldığını görüyoruz.

Ne Yeni Ne Başka

2018 yılında ilk öykü kitabı Kör Dövüşü yayımlanan Ayşen Işık, Ne Yeni Ne Başka’da sıradan yaşamlarımızın “ara sokaklarına” sızıyor. Fark etmediklerimizi, fark etmek istemediklerimizi en ince ayrıntısına kadar gösteriyor. Bunu yaparken, her şeyin aynılığını, benzerliğini sezdirerek bir bakıma duygularımızı ortaklaştırıyor.

Yazar:Ayşen Işık
Tür:Öykü
Yayınevi:İletişim Yayınları
Sayfa Sayısı:94

Sakin Adamın On Günü

Yazdığı romanları ve film senaryolarıyla pek çok ödüle layık görülen Mehmet Eroğlu, İyi Adamın On Günü ile başlattığı polisiye kurgu dizisinde dördüncü kitabıyla okuyucularıyla buluşuyor. Sakin Adamın On Günü, şanssız rastlantıların, yanlış zamanda yanlış yerde olmanın trajik sonuçlar doğurabileceğinin de hikâyesi… Mehmet Eroğlu ilmiği yavaş yavaş sıkıyor ve biz okurların elinden sayfa çevirmekten başka bir şey gelmiyor. İntikam bir çeşit nefsi müdafaa mıdır? İşte soru bu.

Yazar:Mehmet Eroğlu
Tür:Roman
Yayınevi:İletişim Yayınları
Sayfa Sayısı:280

Curcunabazlar

Pembe Otobüs adlı kitabıyla 2008 Yunus Nadi Roman Ödülü alan Mehmet Anıl, Hazreti İbrahim’in torunları arasındaki kardeş çatışmasından ilhamla, eğlenceyi de ihmal etmeyen modern bir masal yaratıyor.

Yazar:Mehmet Anıl
Tür:Polisiye
Yayınevi:İletişim Yayınları
Sayfa Sayısı:216

Suç ve Bela Öyküleri

Tiyatro oyunları ve çevirileri bulunan öyküleri birçok kolektif polisiye öykü seçkilerinde yer alan Emel Aslan ilk öykü kitabıyla okuyucuların karşısına çıkıyor. Emel Aslan’ın suça fazlasıyla karışmış, belaya ziyadesiyle bulaşmış öyküleri, sürprizli sonlarıyla polisiyenin ne kadar tekinsiz bir tür olduğunu yeniden hatırlatıyor! Suç ve Bela Öyküleri çocukça rüyaların masumiyetinin, ilişkilerin samimiyetinin, arkadaşlıkların sağlamlığının, aile sıcaklığının beklenmedik bir anda nasıl paramparça olduğuna tanıklık etmeye davet ediyor okuru.

Yazar:Emel Aslan
Tür:Öykü
Yayınevi:İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı:128

Koda

Türkiye’de dijital sanatın genç öncülerinden biri olarak kabul edilen Beyza Doğuç, ilk kitabı Koda’da bir ilki deneyerek ana kahramanlarından birini yapay zekâ aracılığıyla yaratıyor.

Yazar:Beyza Doğuç
Tür:Roman
Yayınevi:İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı:120

Dünyalararasında

Dünyalararasında, kıyamet sonrası bir dünyanın mesafeli dili ve uzlaşmaz üslubuyla yazılmış kısa ama yoğun bir edebi-felsefi metin.

Yazarın Fransızca ve İtalyancaya çevrilen Uzun Yürüyüş’ünü okumuş olanlara aşina gelecek bir coğrafyada geçiyor roman. Bu sert iklimde dondurularak muhafaza edilmiş bir an, yazının imkânları ile geriliyor, çekiliyor, doku ve boyut değiştiriyor: Soyut ve saydam bir hale gelirken içinde buzullaşmış, tortulaşmış, fosilleşmiş birtakım şeyler, anılar, kırımlar, hayatiyetler de açığa çıkıyor.

Yazar:Ayhan Geçgin
Tür:Roman
Yayınevi:Metis Kitap
Sayfa Sayısı:104

Bulanık Adam

Ahmet Erözenci, Bulanık Adam’da var olmak kavramını yazıyor. Duygularımız hissettiklerimiz mi, bize hissettirilenler mi? Zaman ne denli bizim kontrolümüzde? Ruhun bize hayal ettirdiği yaşam mı gerçek, sürdürdüğümüz yaşam mı? Sevgi içten hissedilen bir duygu mu, daha iyisini bulamadığımız için kimi durumlarda kullandığımız bir kelime mi? Yaşanmamışa özlem duyulabilir mi?
Bulanık Adam, okuru kendisiyle yüzleşmeye davet ediyor.

Yazar:N. Ahmet Erözenci
Tür:Roman
Yayınevi:Ayrıntı Yayınları
Sayfa Sayısı:112

Sessizliği Vurun

Oyuncu-Yazar Berkay Ateş’in ilgiyle karşılanan beş oyununu ve bir öyküsünü bir araya getiren Sessizliği Vurun, karanlık masallara hapsolmuş insanları, hüznün hem düşmanı hem âşığı olan yazgıları sahneye taşıyor: Kent sokaklarında, dağ başlarında ya da belki bir rüyada gerçeğin izini sürenler, dili dolaşanlar, derdini anlatsa da ciddiye alınmayanlar, sessizliğe ya da deliliğe mahkûm edilenler…

Yazar:Berkay Ateş
Tür:Oyun – Öykü
Yayınevi:Everest Yayınları
Sayfa Sayısı:216

Ustam Diyorum Öldü

Makbule Aras Eyvazi ikinci öykü kitabı Ustam Diyorum Öldü’deki her öyküde başka anlatım yollarının peşine düşerek yeni iklimler yaratıyor. Gizlenen, anlatılmayan, söylenmeyenler için bulduğu yeni kelimelerle yoldaşlığı, dostluğu, sevgiyi birbirine bağlanan ya da birbirinden ayrılan yollar üzerinden tarif ediyor. Bugünün insanlarını bugünün mekânlarında, geçmişin izleriyle anlatıyor.

Yazar:Makbule Aras Eivazi
Tür:Öykü
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı:120

İstanbul'u Bul Bana

İstanbul’u Bul Bana, öykü, roman ve şiir kitaplarıyla pek çok ödüle layık görülen Hulki Aktunç’un Kostantıniyye Haberleri (1989-1993) gazetesine yazdığı deneme­lerden oluşuyor. Gazetenin ilk sayısından itibaren İstanbul’u Bul Bana başlığı altında yazan Aktunç, İstanbul’un argosunu, sokaklarını, ayazmalarını, deli­lerini konu etti, hayatında iz bırakmış İstanbulluların portrelerini çıkardı.

Yazar:Hulki Aktunç
Tür:Deneme
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı:112

Proust Âlemi / Marcel Proust’un Yaşamında Kim Kimdir ve Roman Kahramanlarının Modelleri

Proust Âlemi”nde Toplumsal Benliğin aile çevresini, okul arkadaşları ile öğretmenlerini, delikanlılık çağındaki yakın dostları ile aşklarını; Seçkinlerin Salonlarında tanıştığı kontesleri, kontları, düşesleri, dükleri, prensesleri, prensleri, diplomatları, edebiyatçıları, müzisyenleri, ressamları; sonraki aşklarını; yaşam boyu süren astım ve başka rahatsızlıklarını tedavi etmeye çalışan hekimleri; yayıncıları, editörleri; yanında çalıştırdığı sekreterleri, hizmetkârları, taksi şoförlerini, vb. tek tek saptamaya, ilişki derecelerini belirlemeye, roman çevriminde yaratılmış karakterlerle olan bağlantılarını (benzerliklerini) belirgin kılmaya ya da en azından sezdirmeye çalıştım.”

Mehmet Rifat

Yazar:Mehmet Rifat
Tür:İnceleme
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı:120

Kalabriya’da

Fantastik edebiyatın yaşayan en önemli isimlerinden ve Dünya Fantazi Ödülleri’nde Hayat Boyu Başarı Ödülü sahibi Peter S. Beagle’dan zarif bir modern çağ masalı: Kalabriya’da.

Kalabriya’da okurlara şiirsel bir anlatım ve sürükleyici bir hikâye vadediyor.

Yazar:Peter S. Beagle
Çeviren:Berna Ece Gündüz
Tür:Roman – Fantastik
Yayınevi:İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı:120

İnsandan Öte

Hugo ve Nebula ödüllü Theodore Sturgeon kaleme aldığı eserlerle bilimkurgu, fantezi ve korku türlerini derinden etkileyen, sıradışı bir yazar. Sturgeon’ın en önemli eseri kabul edilen İnsandan Öte ise özgürlük, ahlak ve aidiyet temalarını irdeleyen bir başyapıt.

Yazar:Theodore Sturgeon
Çeviren:Sanem Erdem
Tür:Roman – Bilimkurgu
Yayınevi:İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı:264

Uzayda Şehvet

Benzersiz çağdaş bilimkurgu yazarlarından birinin hem kurgu hikâyelerini hem de kurgu dışı makalesini birleştiren bu kitap, yazar ve matematikçi olarak Rudy Rucker‘ın zihin yapısına bir bakış sunuyor. Rucker’ın matematikçi ve bilim insanı olarak kariyerinin, çok satan bir yazarın kariyeriyle nasıl örtüştüğü hakkında derinlemesine yapılmış bir röportaj da içeren bu özel derleme, bilimkurgu meraklıları için olmazsa olmazlardan. Rudy Rucker, uçuk-kaçık bu başyapıtında, transrealizm akımının hem kişisel hem de politik olanı dönüştürmedeki rolünü belgeliyor, edebiyatta ve hayatta “yüksek gnarl” ve “düşük gnarl” arasında matematiksel bir kesinlikle ayrım yapıyor ve devrimci bir proje olarak popüler kültürü yeniden yaratmayı savunuyor.

Yazar:Rudy Rucker
Çeviren:Osman Bulut
Tür:Roman – Bilimkurgu
Yayınevi:Ayrıntı Yayınları
Sayfa Sayısı:112

Cosi Fan Tutti / Bir Komiser Zen Macerası 5

11 kitaplık Komiser Zen serisinin beşince kitabı Cosi Fan Tutti’de Napoli’ye, politikacıların, iş adamlarının ve İtalyan mafyasından seçkinlerin sofrasına konuk oluyoruz. Burada bir başka ruh haline bürünmüş olarak karşımıza çıkan Aurelio Zen’in, işine duyduğu aşk solmaya yüz tutmuş olsa da bir kez daha derinlere dalması, labirentlerde mekik dokuması gerekecektir.

Yazar:Michael Dibdin
Çeviren:Seda Çıngay Mellor
Tür:Roman – Bilimkurgu
Yayınevi:Alfa Kitap
Sayfa Sayısı:352

Siyah Pasta

Charmaine Wilkerson‘ın ilk romanı Siyah Pasta, ihanetlerin, sırların, anıların ve hatta isimlerin hayatı ve ilişkileri nasıl değiştirebileceğinin hikâyesi. Derin anlamlar taşıyan ve etkileyici bir dille kaleme alınmış

Siyah Pasta, seçimleriyle sonsuza dek değişen bir ailenin yaşamına doğru olağanüstü bir yolculuk.

Yazar:Charmaine Wilkerson
Çeviren:Ömer Anlatan
Tür:Roman
Yayınevi:Artemis Yayınları
Sayfa Sayısı:448

Yara

Zenginlik, güzel bir eş, başarılı çocuklar, prestijli bir siyaset kariyeri… Dışarıdan bakıldığında her şeye sahip bir adam, hangi uğurda tüm bunları riske atar? Tutku.

Josephine Hart, insanın tutkuya duyduğu zaafı güzel, esrarengiz ve tehlikeli bir kadınla ona sahip olmayı takıntı haline getiren bir erkeğin ilişkisi üzerinden anlatırken, yaşamla ölüm arasındaki bir dansı kelimelere döküyor.

Tehlikeli takıntılar, yıkıcı tutkular ve aşkın karanlık yüzü…

Yazar:Josephine Hart
Çeviren:Defne Karakaya
Tür:Roman
Yayınevi:Mundi
Sayfa Sayısı:176

Ölüm Tüneli

Susan Sontag’ın ilk kez 1967’de yayımlanan ikinci romanı Ölüm Tüneli, gerçekle rüyayı iç içe geçiren, gerçeğin kaygan tanımını irdelerken Batı insanının ruhuna çılgın bir dalış yapan bir modern kurgu klasiği.

Yazar:Susan Sontag
Çeviren:Duygu Şahin
Tür:Roman
Yayınevi:Can Yayınları
Sayfa Sayısı:408

Küçük Tilkili Kadın

Küçük Tilkili Kadın, büyükşehirlerde hissettiğimiz görünmezliğin ve nihayet dünyadaki yerini geri kazanan bir kadının tüy hafifliğinde bir dokunuşla yazılmış hikâyesi, küçük bir mücevher.

Yazar:Violette Le Duc
Çeviren:Berna Günen
Tür:Roman
Yayınevi:Can Yayınları
Sayfa Sayısı:80

Almanca Dersi

Siegfried Lenz 1968’de yayımlanan, savaş sonrası Alman edebiyatının en önemli eserlerinden sayılan ve 2019’da aynı isimle sinemaya uyarlanan başyapıtı Almanca Dersi’nde bireysel sorumluluklarla görev bilinci arasındaki çelişkiyi inceliyor, görev tutkusunun takıntıya dönüştüğünde ne kadar tehlikeli bir hal alabileceğini gösteriyor.

Yazar:Siegfried Lenz
Çeviren:Ayşe Sarısayın
Tür:Roman
Yayınevi:Can Yayınları
Sayfa Sayısı:512

Kramp

20. yüzyıl Latin Amerika edebî mirasını yetkinlikle taşıyan genç yazarlar kuşağının önemli temsilcilerinden Şilili yazar María José Ferrada’nın bu ilk romanı birçok dile çevrildi. Çocuk kitaplarıyla tanınan Ferrada, Kramp’ta yedi yaşında bir çocuğun babasıyla dünyanın bin bir halini keşfedişini anlatıyor, keskin olduğu kadar yumuşak bir üslupla.

Yazar:Maria Jose Ferrada
Çeviren:Emrah İmre
Tür:Roman
Yayınevi:Can Yayınları
Sayfa Sayısı:104

Domuzların Güzel Çığlıkları

Booker Ödüllü Damon Galgut‘un kaleminden çıkan Domuzların Güzel Çığlıkları ötekileştirilenlerin sesine kulak kesiliyor, karanlık Afrika’nın özgür ve aydınlık tarihine yüreklendirici bir bakış atıyor.

Zulme, haksızlığa ve merhametsizliğe karşı kan revan içinde bir “kurtuluş” hikâyesi anlatan kitap, geleceğini arayan Afrika kıtasının kırılgan tarihini sorgulamakla kalmıyor, aynı zamanda özgürlük pahasına canını ortaya koyanların anısına da saygıyla eğiliyor.

Damon Galgut’un erken dönem yapıtlarından olan Domuzların Güzel Çığlıkları, okuru kıskıvrak avucunun içine alan, sürükleyici anlatısıyla hakikatlere ışık tutan, çarpıcı bir roman.

Yazar:Damon Galgut
Çeviren:Mert Doğruer
Tür:Roman
Yayınevi:Delidolu Yayınları
Sayfa Sayısı:136

Görünmez Akademisyenler

İngiliz yazar Sir Terry Pratchett’ın 41 kitaplık “DiskDünya” serisinin 37. kitabı Görünmez Akademisyenler kadim geleneklere ve uzun bir geçmişe sahip ayaktopuna gönül verenler ile bu “ilkel” aktiviteyi değiştirip çağa uydurma telaşındakileri meşin bir yuvarlağın peşinde koşturan, son düdüğü hiç umursamayan bir roman! Popüler kültür bağlamında futbol ve siyaset ilişkisi üzerine sorgulatan Görünmez Akademisyenler, meşin bir yuvarlağa yüklediğimiz “abartılı” değeri kıvrak bir mizahla eleştiriyor; nabızları yükselten anlatısını sosyolojik ve psikolojik yaklaşımlarla alabora ederek kitleleri peşinden sürükleyen bir spora bambaşka gözlerle ve anlayışla yeniden bakmamızı sağlıyor.

Yazar:Terry Pratchett
Çeviren:Niran Elçi
Tür:Roman – Disk Dünya
Yayınevi:Delidolu Yayınları
Sayfa Sayısı:480

Taş, Kağıt, Makas

Uzun yıllar Moskova’ya yüz elli kilometre mesafedeki Tarusa şehrinde hekim olarak çalışmış olan Maksim Osipov, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonraki dönemin Rus hayatına dair acı tatlı öyküler anlatıyor. Bir başka hekim-yazarın, Anton Çehov’un izinden giden ve Rus edebiyatının günümüzdeki önemli temsilcilerinden biri sayılan Osipov ilk kez Türkçede.

Yazar:Maksim Osipov
Çeviren:Erdem Erinç
Tür:Öykü
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı:288

Kayıtsız Adam

Kısa ömürlü bir dergide yayımlanan, sonra herkes tarafından unutulan Proust’un bu öyküsü, Philip Kolb tarafından yeniden bulunmuştur. Öykü 1896 yılında La Vie contemporaine dergisinde yayımlanmıştı. Öykünün, Proust yirmi iki yaşındayken 1893 yılında yazılmış olduğunu düşünebiliriz.

Bu gençlik yapıtında, karşımıza çıkacak son derece Proustvari izlekler ve sözler bizi hem eğlendirecek hem de merak içinde bırakacaktır. Bunların arasında, astım krizlerini, cattleyaları, Opera’yı, özellikle de halihazırda Swann’ın Bir Aşkı’nda ve Kayıp Zamanın İzinde’nin anlatıcısının Guermantes Düşesi ve Albertine’in duygularına dair çözümlemesinde geliştirilecek olan aşkın billurlaşması üzerine bir incelemeyi sayabiliriz.

Yazar:Marcel Proust
Çeviren:Ayşenaz Cengiz
Tür:Öykü
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı:48

Bjørn Hansen’e Dair Üçüncü ve Son Roman

Dag Solstad külliyatının en önemli parçalarından birini oluşturan Bjørn Hansen üçlemesi unutulmaz bir finalle sona eriyor.

On Birinci Roman, On Sekizinci Kitap’ta hayatını kökünden değiştirecek bir planı uygulamaya koyarken, 17. Roman’da ise yıllardır görmediği oğluyla yeniden iletişim kurmaya çalışırken izlediğimiz Bjørn Hansen artık yaşlı bir adamdır ve Oslo’nun yoksul bir mahallesindeki küçük dairesinde tek başına yaşamaktadır. Fakat ölmüş anne ve babasıyla hayali konuşmalar yaparak ölüme hazırlandığı günlerin akışı davetsiz bir misafir yüzünden beklenmedik bir yön alacaktır: Gelini yıllar sonra Bjørn Hansen’in kapısını çalmış, üniversiteye başlayacak torunu Wiggo’yu dedesinin evinde kalması için yanında getirmiştir.

Yazar:Dag Solstad
Çeviren:Banu Gürsaler Syvertsen
Tür:Roman
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı:80
Önceki İçerikPrime Video’nun ilk Türk Original dizisi: “Düğüm”
Sonraki İçerikBeth Gibbons’tan “Floating On A Moment”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments