Beth Gibbons’tan “Floating On A Moment”

Portishead’in ikonik sesi Beth Gibbons'tan ilk solo albüm geliyor.

0

Beth Gibbons, ilk solo albümü “Lives Outgrown”u 17 Mayıs 2024’te Türkiye’de GRGDN Müzik temsilciliğindeki Domino Recording etiketiyle yayınlıyor.

10 yıllık bir sürede kaydedilen 10 harika parçanın yer aldığı albümün yapımcılığını James Ford (Arctic Monkeys, Depeche Mode, The Last Dinner Party) üstlenirken, prodüksiyonun son dokunuşu Lee Harris (Talk Talk)’den.

Lives Outgrown, bir bakıma Beth’in bugüne kadarki en bireysel çalışması. Bir diğer deyişle devamlı olarak bir düşünme ve değişim sürecinin sonucu. Beth’in kendi sözleriyle “Bir sürü veda…” Ailesine, arkadaşlarına ve kendi eski haline veda ettiği bu parçalar bize, geçmişi düşünmenin beklenmedik, daha keskin bir odaklanmaya neden olduğu, ileriyi düşünmenin ise artık bir sonuç vermediği bir yerden, hayatın tam ortasından sesleniyor.

Beth Gibbons, “Umut olmadan hayatın nasıl bir şey olduğunu anladım.” diyor. “… ve bu hiç hissetmediğim bir üzüntüydü. Daha önce geleceğimi değiştirme yeteneğim vardı ama bedeninizle karşı karşıya kaldığınızda, onu istemediği bir şeyi yapmaya zorlayamazsınız.

Şarkılar anneliğe, kaygıya ve menopoza (Beth bunu çeşitli şekillerde “büyük bir denetim” ve “dizlerinizin bağını çözen büyük bir çöküş” olarak tanımlıyor.) ve kaçınılmaz olarak ölümlü olmaya da değiniyor.

“İnsanlar ölmeye başladı. Gençken sonları asla bilemezsiniz, nasıl sonuçlanacağını bilemezsiniz. Şöyle düşünüyorsunuz: Bunun ötesine geçeceğiz. Daha iyi olacak. Bazı sonları sindirmek zordur.”

Ancak bu on yıllık değişim ve yeniden keşfin ardından ortaya çıkan Beth, “Artık bir başka sondan çıktım ve cesur olmak gerektiğini düşünüyorum.” diyor.

İlk single “Floating On A Moment”ın videosu, David Bowie’nin “Where Are We Now?” klibinden tanıdığımız beğenilen multimedya sanatçısı ve yönetmen Tony Oursler tarafından yönetildi.

FLOATING ON A MOMENT

Önceki İçerikYeni Çıkan Kitaplar (Ocak 2024)
Sonraki İçerikBu Hafta Vizyona Giren Filmler (9 Şubat 2024)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments