Yo Venüs Aklımıza Girme! “Hipomani” | Faydasız Sanatlar

0

OFF Istanbul Alternatif Tiyatro Festivali vesilesiyle Faydasız Sanatlar’dan HİPOMANİ’yi seyrettik.

Öncelikle Altarnetif bir festival olması işine girişen bizi ekiplerle buluşturan organizasyonun hakkını teslim etmek gerek. Bitmeden programı takip etmenizi öneriyoruz. http://www.offistanbul.com/program2/

Hipomani bastırılamayan duygular ütopyasında geçiyor desek yanlış olmaz. Klasik metinlerin günümüz tüketim toplumuna uyarlanması ve modern bir sahnelemeyle bizimle buluşuyor.

Tüketilen sadece yiyecekler mi? Duygular, arzular da tüketilmiyor mu insanlar tarafından. Peki ya aynı şekilde bu duygular ve saplantılar bizleri tüketmiyor mu dersiniz. Bu söylemlerin korkusuzca ve fütursuzca tüm olağanlığı ile sahnede olduğunu düşünün.

Kraliçe Phaedra  bir sosyopat olan prens ve üvey oğlu Hippolytus’a ilgi duymaya başlar. İlgisine karşılık alamayan Phaedra bunu takıntı halini getirir ve kendini kaybeder. Bu psikoljik durum çevresine yayılır.

Oyunu sergileyen FAYDASIZ SANATLAR topluluğu oyunu; yaşama dair faydasız olarak algılanan sorunları çözmeden dünya düzeninin değişemeyeceğini savunan bir anlatı olarak özetliyor. Bugüne kadar karşılaşmadığınız gerçeklerle karşılaşmaya hazır mısınız? Oyun 11 Mayıs’ta DASDAS sahnede ve 24 Mayıs’ta Ankara tatbikat sahnesinde seyirciyle buluşacak.

Topluluk / Sanatçı Adı: FAYDASIZ SANATLAR

Oyun Adı: HİPOMANİ

Yazar: EURİPİDES-SENECA-SARAH KANE

Yönetmen / Koreograf: FATİH SÖNMEZ

Dramaturg: FATİH SÖNMEZ-AYŞEGÜL HARDERN

Seyirci Yaş Sınırı: 16

Çevirmen: AYŞEGÜL HARDERN

Oyuncular – Dansçılar: HAKAN UMMAK, SELİN ZAFERTEPE, TUBA KARABEY, ARDA BAYKAL

Toplam Süre:  70 dk. tek perde

Murat Çınar
Önceki İçerik41. Moskova Uluslararası Film Festivali
Sonraki İçerikİlmek İlmek Kadın Bedenini Ören/Saran Bir Performans; İlmek/Knot
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments