Yükselen değer Nisan Ak, uzun bir aradan sonra ilk kez Türkiye’de

0

Türkiye’nin sayılı kadın orkestra şeflerinden biri olarak Amerika’da ülkemizi başarıyla temsil eden 28 yaşındaki Nisan Ak, Türkiye’de uzun bir aradan sonra ilk kez 8 Ocak 2020’de Ankara’da konser verecek.

5 sene önce, yurtdışında eğitim almak için burs arayan ve bu şekilde Amerika’ya okumaya giderek dikkatleri üzerine çeken başarılı şef ve besteci Nisan Ak, Agora Gençlik Senfoni Orkestrası ile birlikte gerçekleştireceği klasik müzik gecesi için Türkiye’ye geliyor. 

Geçtiğimiz Kasım ayında Forbes Türkiye’nin ’30 altı 30′ listesine girmeyi başaran genç yetenek, Çankaya Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılacak konserde konuk şef olarak yer alacak. İngiltere Kraliyet Müzik Koleji’nde ülkemizi temsil eden genç piyanist İlayda Deniz Oğuz’un da solist olarak yer alacağı gecede, orkestra ile birlikte W.A. Mozart’ın 23 numaralı piyano konçertosu ile 29 numaralı senfonisi seslendirilecek.   

Uluslararası arenada da başarılarından söz ettiren Nisan Ak, ABD’de Richmond Oratoryo Topluluğu ve Bruch Oda Orkestrası’nın müzik direktörü ve Aiken Senfoni ve Columbia Oda orkestralarında ise asistan şef oldu. Kasım ayında dünyanın en ünlü müzelerinden Smithsonian Müzesi tarafından sipariş edilen müziğinin prömiyerini Washington’da yine aynı müzede gerçekleştiren sanatçı, başarısını geçtiğimiz aylarda Meksika’ya da taşıdı ve orada da konuk şef olarak konser verdi. 

Ak, son zamanlarda özellikle açtığı YouTube kanalıyla ülkemizde de ilgi çekiyor ve yüzlerce kişiye klasik müzik ile ilgili ilham veriyor. Yaptığı müzik eğitimi videolarında kullandığı ‘Eve Dönüş Akoru’ gibi samimi ve dikkat çekici ifadeleriyle birçok insana klasik müziği anlatıyor ve gün be gün daha çok kişiye ulaşıyor. 

Nisan Ak, Türkiye’deki vereceği konseriyle ilgili, ”Türkiye’de uzun bir aradan sonra ilk kez vereceğim bu konser benim için çok kıymetli. Bir süredir ülkemde sosyal medya sayesinde videolarımı izleyen her yaştan insanın ilham kaynağı olduğumun farkındayım. Şimdi ise çoksesli müziği dinlemeyi, anlamayı isteyen dinleyicilerle buluşacağım için çok heyecanlıyım.” dedi. 

Önceki İçerik20 milyon poundluk Picasso tablosu saldırıya uğradı
Sonraki İçerikEzel Akay’ın yeni filmi ‘9 Kere Leyla’nın çekim hazırlıkları başladı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments