72. Cannes Film Festivali

72. Cannes Film Festivali ödülleri bu akşam düzenlenen seremoni ile sahiplerini buldu.

0

Avrupa’nın sanat başkenti Fransa’da, Fransa’nın güneyindeki en güzel şehri Cannes’da gerçekleştirilen film festivallerinin en prestijlisi Cannes Film Festivali, bu yıl 72. kez düzenlenerek her yıl olduğu gibi bu yıl da kültür sanat gündeminin ilk sırasındaki yerini aldı. Halihazırda devam eden festival tabii ki bizim de gündemimizde.

Meşhur kırmızı halıda heyecanla beklenen Quentin Tarantino filmi Once Upon A Time in Hollywood kadrosunun yürüyüşü gerçekleşti. Atmosferden midir, kırmızı halıdan mıdır, patlayan flaşlardan mıdır bilinmez Tarantino başta olmak üzere Brad Pitt, Leonardo Di Caprio ve Margot Robbie göz kamaştırıcıydılar. 25 Mayıs’a kadar sürecek olan festival tabii ki tek bir filmden ibaret değil. Buyurun 72. Cannes Film Festivali’ne birlikte göz atalım.

Prestijli Protokol

Haftalar öncesinden açıklanmak suretiyle; jüri başkanlarından, jüri üyelerine, kırmızı halı protokolünden, merdivenlerin en üstünde festivale katılan filmlerin ekipleri tarafından verilen pozlara, çekilen fotoğraflara kadar Cannes Film Festivali sinema sanatı için bir ekol. Festivalin her ayrıntısıyla sinema sanatına karşı sergilediği bu saygı duruşu yapımcılardan tutun, yönetmenlere, oyunculardan tutun, sinema izleyicisine kadar festivali prestijli bir hale getirmekte.

Festivalin bu yılki jüri başkanlığını Birdman ve The Revenant filmlerinin Oscar ödüllü Meksikalı yönetmeni Alejandro Gonzalez Inarritu üstleniyor. Festivalin jürisinde yedi farklı ülkeden sinema sanatına emek vermiş dört kadın ve dört erkek dikkat çekiyor. 21 yaşındaki ABD’li aktris Elle Fanning, Gine asıllı Fransız yönetmen Maimouna N’Diaye, ABD’li yönetmen Kelly Reichardt, Polonyalı yönetmen ve yapımcı Pawel Pawlikowski, Fransız senarist, yönetmen ve çizgi film senaryo yazarı Enki Bilal, Fransız yönetmen ve senarist Robin Campillo, İtalyan yönetmen ve aktris Alice Rohrwacher ve Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos. Açılış seremonisinden sonra gerçekleştirilen ABD’li yönetmen Jim Jarmusch imzalı The Dead Don’t Die filminin galası ile 72. Cannes Film Festivali başlamış oldu. Tilda Swinton başta olmak üzere, Adam Driver, Bill Murray, Chloe Sevigny ve Selana Gomez göz kamaştırıcıydı.

Altın Palmiye ve ana kategorideki ödüller için yarışacak 21 film şöyle:

– Jim Jarmusch’ın “The Dead Don’t Die”
– Pedro Almodovar’ın “Douleur et gloire”
– Marco Bellochio’nun “Il Traditore”
– Diao Yinan’ın “The Wild Goose Lake”
– Bong Joon Ho’nun “Parasite”
– Jean-Pierre ve Luc Dardenne’nin “Le jeune Ahmed”
– Arnaud Desplechin’in “Roubaix, une lumiere”
– Mati Diop’un “Atlantique”
– Xavier Dolan’ın “Mathias et Maxime”
– Jessica Hausner’in “Little Joe”
– Abdellatif Kechiche’nin “Mektoub My Love: Intermezzo”
– Ken Loach’ın “Sorry we missed you”
– Ladj Ly’nin “Les miserables”
– Terence Malick’in “A Hidden Life”
– Kleber Mendonça Filho ve Juliano Dornelles’in “Bacurau”
– Corneliu Porumboiu’nun “La Gomera”
– Ira Sachs’ın “Frankie”
– Celine Sciamma’nın “Portrait de la jeune fille en feu”
– Elia Suleiman’ın “It must be heaven”
– Quentin Tarantino’nun “Once Upon A Time In Hollywood”
– Justine Triet’in “Sybil”

Yukarıda da belirtiğim gibi galası gerçekleştirilen Tarantino filmi Once Upon A Time İn Hollywood dışında merakla beklenen filmlerden birkaç örnek vermem gerekirse; Jim Jarmusch’ın “The Dead Don’t Die” Pedro Almodovar’ın “Douleur et gloire” Xavier Dolan’ın “Mathias et Maxime” Terence Malick’in “A Hidden Life” Ken Loach’ın “Sorry we missed you”

Ayakta Alkışlanan Festival

Çok beğenilen filmlerin yönetmenlerinin dakikalarca ayakta alkışlandığı Cannes Film Festivali, dört binden fazla gazeteci, 90 ülkeden iki binden fazla medya kuruluşu, 200 bin ziyaretçisi ile kültür sanat camiasının tüm dikkatlerini üzerine çekecek.

Galası yapılan filmlerin beğenilip beğenilmediği bilgisi sinema yazarları tarafından hızla servis edilmekte elbet fakat bu konulara hiç girmeyeceğim. Festivalin göz kamaştırıcılığını, zarafetini, sıcaklığını konuşalım şimdilik. Daha sonra -yıl boyunca- uzun uzun filmlerin nasıl olduğundan bahsedeceğiz zaten.

İyi seyirler dilerim.

Önceki İçerikErhan Güzel’in Sanat Perspektifinden Bale Sanatı
Sonraki İçerikAi Weiwei’den Volkswagen’e dava
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments