Altın Palmiye Ödülleri 2019

Sinema dünyasının prestijli organizasyonlarından 72. Cannes Film Festivali, ödül töreni ile sahiplerini buldu.

0

14-25 Mayıs tarihlerinde Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen 72. Cannes Film Festivali’nin ödülleri Cannes Festival Sarayı’nda düzenlenen ödül töreni ile sahiplerini buldu. Jüri başkanı Alejandro Gonzalez Inarritu başta olmak üzere sinemanın önemli isimlerini bir araya getiren tören her zamanki gibi çok zarif ve heyecan vericiydi.

Ana kategoride 21 film yarıştı. Ve böylece ödül alsın veya almasın sinema severler için 21 filmlik yeni vizyon filmleri heyecanı da başlamış oldu. Ki festivale katılan yönetmenlerin bazılarının isimlerini sıraladığımız da bile heyecanlanmamak mümkün değil. Pedro Almodovar, Jim Jarmusch, Bong Joon Ho, Xavier Dolan, Ken Loach, Terence Malick, Quentin Tarantino.

Altın Palmiye’yi evine götürenlere; filmlere, yönetmenlere, oyunculara şöyle bir bakalım.

En İyi Film Ödülü, Koreli yönetmen Bong Joon Ho’nun Parasite filmine verildi. Eleştirmenler tarafından da büyük övgülerle karşılanan film birbirinden tamamen farklı hayatlara ve kişilikle sahip iki ailenin hikayesini konu ediniyor. Bong Joon Ho’nun diğer filmlerinde (Memories Of Murder, The Host, Snowpiercer) olduğu gibi Parasite filminde de komedi, gerilim, dram ögeleri bir arada kullanılıyor. Parasite’ın vizyon tarihini merakla bekleyeceğiz.

En İyi Yönetmen Ödülü, Belçikalı yönetmenler Jean Pierre Dardenne & Luc Dardenne kardeşlere verildi. Young Ahmet filmi ile en iyi yönetmen ödülünün sahibi olan kardeşler Avrupa sineması içinde genelde dram türünde çektikleri provakatif sinema anlayışlarıyla adlarından söz ettirmişlerdir. Young Ahmet, Avrupa’da yükselen radikal İslam hareketine odaklanan, Kuran’da okuduğu surenin etkisi altında kalarak öğretmenini öldürme planları yapan Ahmet’in hayatına odaklanıyor.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, İspanyol oyuncu Antonio Banderas’a verildi. Pain And Glory filminde geçmişte birçok yanlış kararlar vermiş bir yönetmeni canlandırdığı performansıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Palmiye’yi evine götüren Banderas’ı izlemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Bir Pedro Almodovar filmi olan Pain And Glory dikkat çekici bir ayrıntı olarak bir çok eleştirmen tarafından En İyi Film kategorisinde birinci sıraya yerleştirilmişti.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Little Joe filmindeki performansıyla Emily Beecham’a verildi. Genetiği değiştirilmiş bitki üreten bir kadının hayatına odaklanılan filmde Emily Beecham etkileyici performansıyla dikkat çekti.

Jüri Özel Ödülü, Bacurau filmiyle yönetmenler Kieber Mendonça ve Juliano Dornelles’e verildi.

En İyi Senaryo Ödülü, Eleştirmenlerce çok iyi olarak nitelendirilen Portrait Of A Lady On Fire filminin senaristi Celine Sciamma’a verildi.

Özel Mansiyon Ödülü, It Must Be Heaven filmiyle Elia Suleiman’a verildi.

İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa kültürünü tekrar ayağa kaldırmak amacıyla yapılan bir Cannes Film Festivali daha tüm kalitesi, görkemi, ışıltısı, zarafetiyle sona erdi. Şimdi Altın Palmiye ödüllerini kucaklayan filmler başta olmak üzere festivale katılan 21 filmin gösterime girmesini bekliyoruz.

Şunu da hemen not düşelim: Önümüzdeki Ekim ayında yapılacak olan Film Ekimi günlerinde birçok filmi vizyon tarihleri gelmeden önce erkenden izleyebileceğiz. Bu bilgi de bizden okuyucularımıza Altın Palmiye olsun 🙂

Sinemalı günler dileriz.

– “Douleur et gloire”
– Marco Bellochio’nun “Il Traditore”
– Diao Yinan’ın “The Wild Goose Lake”
– Jean-Pierre ve Luc Dardenne’nin “Le jeune Ahmed”
– Arnaud Desplechin’in “Roubaix, une lumiere”
– Mati Diop’un “Atlantique”
– “Mathias et Maxime”
– Jessica Hausner’in “Little Joe”
– Abdellatif Kechiche’nin “Mektoub My Love: Intermezzo”
– “Sorry we missed you”
– Ladj Ly’nin “Les miserables”
– “A Hidden Life”
– Kleber Mendonça Filho ve Juliano Dornelles’in “Bacurau”
– Corneliu Porumboiu’nun “La Gomera”
– Ira Sachs’ın “Frankie”
– Celine Sciamma’nın “Portrait de la jeune fille en feu”
– Elia Suleiman’ın “It must be heaven”
– “Once Upon A Time In Hollywood”
– Justine Triet’in “Sybil”

Aynur Kulak
Önceki İçerikÖzlem Özdemir’in İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları Avustralya’da!
Sonraki İçerikRedd: “Kendi başımıza buyruk olmayı hep sevdik”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments