“Anadolu Rock Aid” projesinin ikinci albümü yayında

“Anadolu Rock Aid” pandemi döneminde müzisyenlere maddi ve manevi katkı sağlamak amacıyla projenin ikinci albümünü yayınladı.

0

Geçtiğimiz yıl pandemi sürecinin zorluklarına müzikal farkındalıkla dikkat çekmek amacıyla hayata geçirilen “Anadolu Rock Aid” projesi ikinci albümünü yayınladı.

Bir önceki albümde yer alan isimlerin yanında yeni isimleri de ekleyen “Anadolu Rock Aid” projesi, pandemi sürecinde ekonomik ve psikolojik sorunlar yaşayan meslektaşlarına destek olabilmeyi misyon ediniyor.

2020 senesinde pandemi döneminde ağır iş kaybı yaşayan müzisyenlere yardım niteliğinde başlatılan Anadolu Rock Aid adlı proje, müzik camiasında büyük bir ilgi görmüştür.
Türkiye, Almanya, Hollanda ve Ingiltere´den birçok müzisyenin desteklediği bu proje ile bir yardımlaşma platformu oluşturmuştur.
15 Nisan 2020 tarihinde Minito-Music-Events ve Lastminito Turizm şirket sahibi Almanya´dan Taner Serfice ve Mosaik-Music-Production Germany GmbH, tarafından kurulmuştur.
“iyi gün, kötü gün.. Dostum nasılsın?!”
Taner Serfice, salgın öncesinde Türkiye’den birçok sanatçılarla Avrupa’da canlı konserler vermişti. Bundan önce, Avrupa’dan bir dizi etkinlik organizatörüne sponsor olmuştu. Sonuç olarak, müzisyenlerle birçok arkadaşlık kurdu. Salgının başlangıcında bazı müzisyenlere ve teknisyenlere nasıl olduklarını, hal ve hatırlanı sordu. Duyduğu içler acısı bir tabloydu. Birçok sanatçı, teknisyen, rodi ve müzik sektöründen geçinen arkadaşlarının sadece konser yada iş başına para kazandıklarını ve birden bıçakla kesilmiş gibi gelirsiz kaldıklarının mağduriyetlerini dinledi.
“Müzisyenler: „Pandemiden etkilendi“ demek hafif bir tabir, birçoğu yok oldu..”
Büyük bir üzüntü ile aynı akşamında Taner Serfice 30 senelik dostu “Mosaik Production Germany” ortaklarından Hakan Timur ile biraraya geldi ve Türkiyedeki durumları dile getirdi.
İşte Burda bu fikir doğdu; Anadolu Rock Aid yardımlaşması.
Çeşitli sanatçılardan oluşan bir Türkçe rock albümü.
Olası gelirler, Türkiye´den katılan müzisyenlere dağıtılacak bir proje.
Yardımlaşmak adına birçok müzisyen hem Avrupa´dan hemde Türkiye´den seferber oldu.
Proje sahibi Taner Bey, tüm iş kontaklarınla irtibata geçer, ilk albümü hem kayıt edecek, hemde katılımcılara eşit şartlarda bir sponsor meblağsı toplayabildi.
Böylelikle ilk albüm “Anadolu Rock Aid 1” gerçekleştirilmiş oldu.
Küçük de olsa, bu gelir ile 2-3 torba alışveriş yapılabilinse, ne mutlu bize!
“Hiçbir şey yapamamaktan daha iyidir!”
Türkiye´den; Bülent Güven, Deniz Tuzcuoğlu, Selim Işık, Hidayet Can Özcan, (rahmetli) Melek İrdem, Merve Kazanç, Vedat Bilir, Mesut Yılmaz, Kenan Damar, Pranga, Kasamam, Özkan Şenyurt, Ranfor, Eymen Bakım, Emre Cantürk, Ahbap.
Ingiltere´den: SubRize & Gürsel Doğan
Hollanda´dan: Makas Band
Almanya´dan: Mosaik (Hakan Timur & Gökhan Tatlı), RockMavi & Das Resonanzwerk (Björn Bialowons, Sebastian Drescher), esvedeyn, Matrak, Metin Arazyalı
2020 Anadolu Rock AID 1 ve Telif sorunları
Mosaik Music Prodüksiyon´un daha önceki çalışmalarından dolayı, Cover olarak okunmuş şarkılarının Avrupa´daki standart prosedürüne göre, plak şirketlerine bildirmiştir. Ancak Türkiye´deki bir kanundan dolayı, “eser sahibi” cover´e itiraz edebilme durumundan, ilk albümümüz kötü bir ambargo ile karşılaşmıştır. Maalesef prodüksiyon şirketi ile irtibata geçilmeden albümdeki Moğollar ve Cem Karaca “cover” eserlerinden ambargo görmüştür. Bu bizi çok üzdü ama yolumuzdan alıkoymadı. İtirazlı eserleri çıkartarak devam ettik.
“Yardımlaşma mücadelesine 2´inci Albüm ile devam..”
“Mart 2021” Tüm sıkıntılar ve sorunlar bizi ekip olarak yolumuzdan alıkoymadı, aksine güçlendik! 2´inci albümüz “Anadolu Rock AİD 2´de” çıtamızı tanıdık ve popüler grubların desteği ile yükselttik.
“Bir elin nesi var?  iki elin sesi var!”
Mart 2021´de çıkacak olan 2´inci albümüze ilk albümüzden birçok müzisyen grup dahil, ayriyetten popüler İsimler ve gruplar dahil oldu. Bunlar örneğin; Yol Arkadaşları,
Emir Can İğrek & Kurtalan Ekspres, Necati ve Saykolar, Destan, Alper Kayman, Zafer Şanlı & Tolga Şanlı, Hakan Çağlar & Canay Cengen ve yeni İsimler.
“25 müthiş Türkçe rock şarkılarından oluşan albüm Mart-2021 itibariyle bütün dijital platformlarda yer alacak.”
Ayrıca desteği olan Volkan Seviğ, Ceyhan Candır, Bülent Güven & Hardal Prodüksiyon Kartal, Müzikotek (Barış Manço Telifi), Sinan Yastıman (Şemsi Yastıman telifi), Resonazwerk Oberhausen (Björn Bialowons & Sebastian Drescher), Mosaik ekibi & müzik direktörü Hakan Timur ve tüm emegi gecen herkese  teşekkürlerimizi borç biliriz.
-Anadolu Rock Aid-

YERİN ALTINDAYIM (ANADOLU ROCK AID 2)

Önceki İçerikManu Brazo’nun yeni teklisi: “Nana”
Sonraki İçerikKandinsky’den “Sanatta Ruhsallık Üzerine”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments