Bosna’nın Direniş Hikayesi: Kiss the Future

"Kiss the Future" belgeseli, Nenad Cicin-Sain'in yönetmenliğinde, Bosna Savaşı'nın yıkıcı etkilerini ve Saraybosna'nın direnişini anlatıyor.

0

Dünyanın en büyük sinema zinciri AMC Theatres, 23 Şubat’ta Nenad Cicin-Sain’in yönettiği “Kiss the Future” belgeselini gösterime sunacak. 102 dakikalık belgesel, 1990’ların Bosna Savaşı sırasında Saraybosna’nın kuşatılmasını ele alıyor ve 2023 yılında Berlin Film Festivali’nde prömiyerini yapmıştı.

Kiss the Future“, sıradan pop belgesellerinden ayrılarak Yugoslavya’nın parçalanmasını ve Bosna’daki savaşın başlangıcını detaylı bir şekilde işliyor. Vatandaşların yaşadığı zorluklarla nasıl mücadele ettiklerine odaklanan belgesel, özellikle 1997’de Saraybosna’da düzenlenen ve U2‘nun sahne aldığı bir konser sırasında şehrin kazandığı zaferi kutlayan görkemli bir performansa odaklanıyor.

Cicin-Sain, Bosna’daki savaşın yaşandığı dönemde Hırvatistan’da yaşayan bir Sırp anneden ve bir Hırvat babadan geliyor. Matt Damon ve Ben Affleck‘in Pearl Street Films‘i ile işbirliği yaparak belgeseli üreten yönetmen, savaşı yaşayan Bosnalılarla ve dönemin önemli figürleriyle röportajlar gerçekleştirdi. Bunlar arasında, Bill Clinton ve Christiane Amanpour gibi isimler bulunuyor.

Variety ile yapılan bir söyleşide, Damon, belgeselin önemine ve günümüz olaylarıyla olan paralellere dikkat çekti. Damon ayrıca, belgeselin yapımında U2’nun önemli bir rol oynadığını ve grup üyelerinin belgeselin odak noktasının yerel hikayeler olduğunu anlamasıyla projeye destek verdiklerini belirtti.

“Kiss the Future”, tarihin en karanlık anlarını ve insanın yenilmez ruhunu aydınlatan bir anlatı sunuyor. Belgesel, ilerleyen zamanlarda Paramount+‘ta da izleyicilerle buluşacak.

Önceki İçerikV&A Müzesi, Swiftie’lere özel iş fırsatı sunuyor
Sonraki İçerikYeni bir edebiyat dizisi: Holden#Kuytu
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments