Dünyaca ünlü oda orkestrası “Kremeta Baltica” müzikseverlerle CRR’de buluşuyor

0

Günümüzün en iyi kemancılarından biri olan Gidon Kremer’in kurduğu Kremeta Baltica, 12 Mart Perşembe akşamı Cemal Reşit Rey’de izleyiciyle buluşacak.

Baltık ülkelerinden seçkin müzisyenleri bir araya getiren orkestraya “Moskava Müzik Eleştirmeni” ödülüne sahip tek müzisyen unvanına sahip Fransız Piyanist Lucas Debargue eşlik edecek.

20 yıl önce kurulan grup, ilk yıllarından bu yana çok ünlü solistler ve şeflerle çalışıyor. Kremerata Baltica’nın özellikle son yıllarda gerçekleştirdiği büyük etkinlikler arasında 2013’te Rusya’da insan haklarına dikkat çekmek için Berlin’s Philharmonie’nin verdiği “To Russia with Love” konseri ve Gidon Kremer’in otobiyografisinin anlatıldığı “All About Gidon” yer alıyor.

Kremerata Baltica ve Gidon Kremer’le ünlü Rus mim sanatçısı Slava Polunin ve Fools Akademisi 2013’te, Polunin’in “Snow Show”undan esinlenilen “Snow Symphony” projesiyle ortaklık kurdu. Topluluk 2015’te Gidon Kremer, Rus ressam ve filozof Maxim Kantor’la birlikte “Masks and Faces” isimli yaratıcı çalışmayı gerçekleştirdi.

Kremerata’nın son projesiyse Suriyeli sanatçı Nizar Ali Badr’la yaptığı “Pictures from the East” adlı Ortadoğu’daki sorunlara ve mülteci meselesine değinen proje oldu. Fransız piyanist Lucas Debargue, 2015’te Moskova’daki 15. Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda sergilediği efsanevi performanslarıyla keşfedildi.

Son turda 4. sırada yer almasına rağmen Moskova Müzik Eleştirmeni Ödülü’nü alan tek müzisyen oldu.

Önceki İçerikEmre Ezelli’nin yeni performans gösterisi “Tutarsız Monolog” Plan Be Loft’da
Sonraki İçerikWalking Dead oyuncusu, istismardan hapse atıldı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments